Доступність посилання

ТОП новини

Паспортна афера в Латвії: паспорт громадянина Латвійської Республіки продавали за 100 тисяч євро


Людмила Пилип Рига, 16 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Після вступу Латвії до ЄС значно зріс інтерес мешканців третіх країн до набуття латвійського громадянства. Однак не всі охочі мають підстави для отримання паспорту громадянина Латвійської Республіки, тому окремі мешканці Росії та України вирішили незаконним шляхом стати володарем цього документа. Покупців приваблювало те, що наявність латвійського паспорта надавала їм можливість вільного руху країнами Євросоюзу та купівлі в Європі нерухомості.

У злочинну схему видачі паспортів Латвійської Республіки у 2004-2005 роках була залучена низка латвійських державних посадовців. Вони підроблювали документи, на підставі яких оформлювався цілком легальний латвійський паспорт. Фальшиві дані вносили в державний реєстр Латвії і в результаті незаконний володар документу ставав повноправним громадянином ЄС.

Представники латвійських правоохоронних структур повідомляють, що серед підозрюваних у «паспортному скандалі» є особи, які раніше обіймали досить високі посади в Управлінні громадянства та міграції Латвії, зокрема колишній директор Департаменту реєстру мешканців Оліта Магоне.

Міністр внутрішніх справ Латвії Марек Сеглиньш повідомив: «Статус підозрюваних у цій справі мають дев’ять осіб, але цей список може поповнюватися, оскільки проводиться інтенсивне розслідування».

«Злочинна схема видачі паспортів була добре організована»

Реалізувати складну схему махінації могли лише люди, які дуже добре володіли специфікою роботи, наголошує керівник Управління громадянства та міграції Латвії Єрік Єкабсонс: «Нечесні люди будуть завжди, як серед державних осіб, так і в приватній сфері. Злочинна схема видачі паспортів, до якої були залучені посадовці, була добре організована. Це не могла зробити одна особа, тому що був налагоджений обмін інформацією, завершуючи видачею паспорта. Були залучені посадовці, які мали доступ до цієї інформації та бази даних».

Список осіб, які купували паспорти, не розголошують, але їхні прізвища відомі латвійським правоохоронцям. Місцеві ЗМІ повідомляють, що володарями куплених паспортів Латвії були, в основному, багатії з Росії та України, які платили за латвійський паспорт від 70 до 100 тисяч євро.

Нові паспорти з біометричними позначками підробити практично неможливо

За словами прем’єр-міністра Латвії Івара Годманіса, продаж паспортів Латвійської Республіки став можливим лише тому, що в 2004-2005 роках змінювалась інформаційна система реєстру латвійських громадян. З видачею нових паспортів, які відповідають нормам Шенґенської угоди, незаконні маніпуляції неможливі.

Івар Годманіс: «У цих паспортах є біометричні дані, які неможливо підробити. Вже не вдасться видумати коди та фіктивні прізвища – це в принципі неможливо».

Керівник латвійського уряду наголосив, що «паспортну справу» розслідують – правоохоронним органам відомо, які саме паспорти були підроблені, тому мова не може йти про загрозу національній безпеці Латвії.
XS
SM
MD
LG