Доступність посилання

ТОП новини

30 років тому біля могили Тараса Шевченка на Чернечій горі неподалік Канева Олекса Гірник вчинив акт самоспалення


Віталій Пономарьов Київ, 21 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Цього дня 30 років тому на Чернечій горі біля Канева на знак протесту проти колоніального статусу України вчинив самоспалення Олекса Гірник з Калуша. Свій вчинок він приурочив до 60-ї річниці проголошення Центральною Радою незалежності Української Народної Республіки. А 10 років до цього в Києві таким саме чином протестували Василь Макух із Дніпропетровська та Микола Бериславський з Бердянська.


Олекса Гірник народився 27 березня 1912 року у містечку Богородчанах на Прикарпатті. Він навчався у польській школі та українській гімназії, працював у молодіжній організації «Сокіл», служив у польському війську. 1937 року рядовий Гірник заявив, що мріє змінити конфедератку на мазепинку, за це був заарештований і засуджений трибуналом до 5 років ув’язнення.

Під час розподілу Польщі між Німеччиною та Радянським Союзом Олекса Гірник утік із в’язниці і повернувся на Львівщину. У Стрию він був заарештований удруге, тепер уже НКВД, вивезений до Житомирської області і за звинуваченням у зраді Батьківщини засуджений до 8 років ув’язнення. Відбував покарання у концтаборах на Уралі.

Спротив поневоленню

Після звільнення мешкав у Калуші неподалік від рідних Богородчан. У січні 1978 року 65-річний Олекса Гірник вирішив вчинити самоспалення на знак протесту проти русифікації України.

«Мій протест – то сама правда, а не московська брехня від початку до кінця. Мій протест – то пережиття, тортури української нації. Мій протест – то прометеїзм, то бунт проти насилля і поневолення. Мій протест – то слова Шевченка, а я його тільки учень і виконавець».

19 січня Олекса Гірник виїхав до Києва, відвідав Софійський собор та Києво-Печерську лавру. Ввечері 20 січня він приїхав до Канева, піднявся на Чернечу гору, тричі обійшов навколо могили Тараса Шевченка і на північному схилі гори розкидав майже тисячу саморобних листівок з протестом проти русифікації. Близько третьої години ночі Олекса Гірник облив себе бензином і підпалив. Вранці його тіло знайшли співробітники міліції, і від них про вчинок Олекси Гірника стало відомо у Каневі та Калуші, а згодом у Польщі та у країнах Західної Європи.
XS
SM
MD
LG