Щороку країна втрачає 40 тисяч життів внаслідок зловживань спиртним
Тож цілком доречним видається, що круглий стіл «Національні особливості алкоголізму в Україні» відбувся якраз на завершення свят, 15 січня. Цифри, які прозвучали під час круглого столу, жахають. Щороку країна втрачає 40 тисяч життів внаслідок зловживань спиртним: це і алкогольні отруєння, і хвороби, і нещасні випадки, і ДТП, обумовлені алкоголем. 30 відсотків чоловіків у віці 25-50 років залежні від алкоголю. 40 відсотків підлітків від 14 до 18 років вживали спиртне, а близько 30 відсотків випадків патології новонароджених спричинені алкоголізмом батьків. За даними фахівців, регулярне вживання алкоголю скорочує тривалість життя на 5-7 років.
Втім, хай не ці цифри, але шкідливість спиртного загальновідома. То чому ж ми п’ємо? На думку, психологів, людина вживає алкоголь, як, утім і інші наркотичні речовини, щоб утекти від свого реального життя, яке чимось стало їй неприємне. Адже це значно легше і швидше, ніж розбиратися у проблемах. Випив – і одразу, як казав товариш Сталін, «жити стало легше, жити стало веселіше». Так людина ховається від реальних проблем раз, другий, третій, а далі настає загроза залежності з усіма її сумними наслідками.
Чи не час вийти зі «всенародного запою»?
Не менш важливими є і соціальні причини алкоголізму: виховання, традиції, оточення. На жаль, у нашій культурі пияцтво сприймається як цілком прийнятне явище, святкування будь-чого без чарки більшість з нас просто собі не уявляє. А до п’яниць ми ставимося якось особливо поблажливо: ну, напилася людина, з ким не буває… Значну роль в «алкоголізації всієї країни» відіграє реклама, особливо телевізійна, і особливо вона впливає на молодь. Про це говорилося безліч разів, та зміни відбуваються лише на гірше. Чого варті в цьому плані хоча б новорічні телепередачі.
На сакраментальне питання «що робити?» відповіді також вже звучали не раз. Це і заборона реклами спиртного, і обмеження, особливо для молоді, його доступності, і, насамперед, виховна робота. Свята минули. Чи не час вийти зі «всенародного запою» і поглянути на ситуацію тверезими очима?