Доступність посилання

ТОП новини

Римський Капітолій і статуя Марка Аврелія


Наталка Кудрик Рим, 22 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Столиця Італії – місто Рим розкинулося довкола річки Тібр на семи величних пагорбах. Один із них, Капітолійський, вважається найголовнішим, бо саме там зародилося політичне і релігійне життя древнього міста.

Панорама Імператорських форумів
Туристичні путівники радять починати римські подорожі з Капітолійської площі. Але не поспішаймо підніматися розкішними сходами на прославлений пагорб. Краще побродити довколишніми античними руїнами, щоб попередньо відтворити в уяві картину імператорського Рима.

У давні часи на Капітолійській горі існувала фортеця з чотирма вежами.Тут виступали провідні оратори імперії, відбувалися народні збори. Поруч із храмом головного бога Юпітера, що зберігся в руїнах, римляни влаштовували релігійні церемонії. В епоху Середньовіччя на пагорбі була в’язниця.

Нинішній архітектурний комплекс Капітолійської площі – результат роботи великого майстра італійського Відродження Мікеланджело Буонарроті. У 1536 році Папа Римський Павло III доручив художнику капітальну реконструкцію пагорба.

Єдина кінна статуя римського правителя, що збереглася
Пам’ятник Маркові Аврелію (копія)


Центральні пологі сходи біля підніжжя оздоблені двома водограями у вигляді єгипетських левів. На горі балюстрада Капітолійського пагорба прикрашена мармуровими статуями міфологічних героїв. У центрі невеличкої площі – статуя імператора Марка Аврелія на коні. Але це копія скульптури, бронзовий оригінал зберігається поруч, у Капітолійському музеї. Пам’ятник Марку Аврелію – єдина кінна статуя римського правителя, що збереглася до наших днів. Ця скульптура стала прототипом пізніших кінних пам’ятників у Римі і за його межами.

Історик і журналіст Альберто Анджела розповів: «Уявіть собі, уся ця статуя була покрита золотом, залишки котрого у деяких місцях видно і досі. Можна сказати, що скульптура тепер на заслуженому відпочинку, бо зведена за часів стародавнього Риму, статуя залишалася просто неба 18 століть. І це помітно: на неї падав сніг, дощ, град, майже дві тисячі років монумент зазнавав окислення повітрям».

У музейних галереях представлені світові шедеври живопису і скульптури

Пам’ятник Маркові Аврелію (оригінал) у Капітолійському музеї
Монументального Марка Аврелія, як і всю площу, оточують три палаци епохи Ренесансу. Напроти входу – Палац сенаторів із вежею, де працює нинішня римська мерія. З обох боків – Будинок консерваторів і Новий палац.

Всередині цих двох будівель розташовані музейні галереї. Там експонуються світові шедеври живопису і скульптури. Представлена, зокрема, творчість Тіціана, Рубенса і Караваджо.

Із Капітолію відкривається вражаюча панорама руїн імператорських форумів, зведених Юлієм Цезарем та його наступниками. Колишні широкі площі з арками, колонами і храмами займали простір у 90 тисяч квадратних метрів. Серед цієї зруйнованої величі з будь-якого місця видно його, збережений і красивий Капітолійський пагорб, свідок визначних подій в історії Вічного міста.
XS
SM
MD
LG