Доступність посилання

ТОП новини

Новий уряд – старі темпи зростання цін


Тетяна Ярмощук Київ, 22 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – За три тижні, які минули після Нового року, українці відчули суттєве зростання цін, передусім на продукти харчування. Що за цим стоїть? Яку роль у ціновій ситуації відіграють зовнішні та внутрішні чинники? І яким чином мав би діяти уряд, щоб стабілізувати ситуацію?

«Витратила 100 доларів і купила пляшку кефіру» – так, дещо згущаючи фарби, прокоментувала подруга шокуючий для неї похід до супермаркету. Попри те, що новорічні свята у минулому, вартість продуктів харчування продовжує невпинно зростати. Це стосується передусім продуктів, які входять до споживчого кошика: м’яса, яєць та молочних продуктів.

Зростання цін – це відлуння діяльності минулого уряду, заявляють соратники Юлії Тимошенко, і обіцяють, що упродовж найближчого місяця ця ситуація владнається.

Бютівець Анатолій Семинога наголосив: «На ціноутворення сьогодні впливає, перш за все, негативна політика попереднього Кабінету Міністрів, який бачачи, що рік був далеко не врожайним, що ціни на продовольчі товари мали підвищитися, не вжив з цього приводу ніяких заходів. Сьогодні у Кабінеті Міністрів розробляється програма, готуються чинники, які зупинять інфляційні явища в нашій економіці. Найближчим часом, протягом місяця-півтора це питання буде вирішене».

Зробив свою справу «соціальний популізм»?

На зростання цін впливають як зовнішні, так і внутрішні чинники, заявив Радіо Свобода екс-міністр економіки, регіонал Анатолій Кінах. За його словами, головні зовнішні ризики зростання цін виникли ще минулого року. А внутрішні чинники – це, передусім, соціальний популізм.

Анатолій Кінах: «Цього року ці ризики зростають для України. У першу чергу з подальшим зростанням цін на енергоносії. На жаль, суттєво вплинув на темпи інфляції і величезний рівень соціального популізму, практично з усіх сторін, незалежно від політичного кольору. І початок 2008 року розпочався з чергового запуску грошової маси, яка не забезпечена необхідним обсягом товарів та послуг».

Загальносвітова тенденція?

Зростання цін на харчі — загальносвітова тенденція. Тому, щоб стабілізувати нинішню цінову ситуацію в Україні, керівництво мало б зважити на досвід та практику західних країн, вважає фінансовий аналітик Ігор Шпак.

«Розпочинається передвиборна кампанія в Іспанії, передвиборна кампанія в США, уряди та учасники перегонів обіцяють, що вони застосовуватимуть такі інструменти, як збільшення тих доходів, які не будуть включатися в податкову базу. Таким чином людям посилається сигнал: працюйте, заробляйте кошти, а ми збільшимо частку доходів, яка не буде оподатковуватися. Таким чином є стимули до роботи. В Україні ж сповідується зовсім інша політика. На тлі 17-відсоткової інфляції 2007 року значне зростання соціальних виплат у 2008 році не може не мати за собою інфляційних наслідків», – зазначив Ігор Шпак.

За минулий рік рівень інфляції в Україні сягнув 17%. А в державному бюджеті на 2008 рік Кабінет Міністрів Тимошенко заклав прогнозний рівень інфляції 9,6%. На думку ж експертів, втримати інфляцію у рамках 10% буде практично неможливо.
XS
SM
MD
LG