Доступність посилання

ТОП новини

Речник НАТО: «План дій щодо членства в альянсі не гарантує вступ до НАТО. Країна-претендент має виконати необхідні реформи»


Наталія Вікуліна Брюссель, 23 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – План дій щодо членства в НАТО є процесом, який ґрунтується на досягненнях, план не означає, що країна вступить до НАТО, а означає початок процесу реформ. Так речник НАТО Джеймс Аппатурай прокоментував Радіо Свобода прагнення України приєднатися до Плану дій щодо членства в альянсі (ПДЧ). Прес-секретар НАТО наголосив, що кожна країна-претендент має провести військові, економічні, і, якщо необхідно, політичні реформи.


Джеймс Аппатурай: НАТО забезпечує для цього «дорожню карту» і допомогу будь-якій країні, яка приєдналася до ПДЧ. Але цей процес не передбачає термінів – мовляв, ви станете членами за 2 роки чи за 5 років. Це ґрунтується виключно на досягненнях.

Р.С.: Тобто, План дій щодо членства в альянсі (ПДЧ) не гарантує вступу до альянсу?

Д.А.: Ні, звичайно, план не гарантує майбутнього вступу. Гарантується лише одне – це право на отримання членства, якщо необхідні реформи відповідатимуть усім високим стандартам НАТО у військовій, економічній і політичній галузях. Але, врешті-решт, це все ж таки політичне рішення, яке мають ухвалити самі члени НАТО, як тільки країна досягла цих стандартів. Але я хочу сказати, що НАТО вірить у процес розширення, вірить у прийняття до себе демократій, європейських демократій, які досягли певних стандартів.

Р.С.: Ви сказали, що країни, які приєдналися до ПДЧ, мають провести необхідні реформи. Чи надаватиме їм НАТО певну підтримку для цього?

Д.А.: ПДЧ справді передбачає підтримку з боку альянсу в усіх галузях реформ для тих країн, які приєдналися до Плану дій щодо членства в НАТО. Нині ми пройшли через два головні процеси прийняття країн до НАТО. Перший включає ПДЧ, зараз ми можемо розпочати другий процес з трьома країнами Балкан, які саме виконують План дій щодо членства в НАТО. Тож ми знаємо, що ми робимо, ми знаємо, які ресурси ми мусимо надати, щоб допомогти країнам-претендентам. Ми маємо країни, які вступили до НАТО нещодавно і які самі пройшли через ПДЧ. Тож ми знаємо, як це робити, і ми володіємо саме тими ресурсами, які допоможуть країнам-претендентам провести необхідні реформи.

Р.С.: Минулого тижня український міністр закордонних справ Володимир Огризко передав генеральному секретарю альянсу Яапу де Хоопу Схефферу листа від керівництва України з проханням приєднатися до Плану дій щодо членства в НАТО. Коли альянс буде розглядати це прохання?

Д.А.: Ви маєте рацію, генеральний секретар отримав листа від українського міністра. Я достатньо впевнений, що порівняно скоро відбудеться дискусія між послами НАТО, але я не можу передбачити, коли саме буде ця дискусія та яким буде її результат. Але я можу гарантувати, що вони матимуть цю дискусію скоро.

Р.С.: Зараз до НАТО входить 26 країн, ще 3 балканські країни вже виконують План дій щодо членства в НАТО. Чи можна розраховувати на те, що Україна увійде в майбутньому в число 30 країн альянсу?

Д.А.: Все, що я можу сказати, це те, що двері НАТО відкриті, альянс вірить у те, що до нього приєднаються євроатлантичні країни, коли вони виконають необхідні стандарти. Окрім цього, я просто не можу давати цифри, назви, тому що це великою мірою перешкодило б принципу того, що процес вступу має базуватися на досягненнях. Тож я не буду робити прогнози, але двері НАТО в принципі залишаються відчиненими для європейських демократій, які відповідають стандартам НАТО.

Матеріали до теми: • В разі вступу України до НАТО Росія вживатиме «адекватних заходів» • Москва вкотре офіційно погрожує Києву «адекватними заходами» в разі вступу України до НАТО • Україна і НАТО: референдум чи швидкий вступ? (Аналіз)
XS
SM
MD
LG