Ведуча: Юлія Жмакіна
(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіозапису.)
Юлія Жмакіна: Сьогодні рівно три роки, як офіційно у кріслі Президента України Віктор Ющенко.
Минуло більше половини президентського терміну. Що сталося за цей час і з ним, і з інститутом президентства? Якою стала країна за часів Ющенка? Чи має він шанси стати вдруге Президентом України?
Шановні гості, до якого типу правителів віднести Віктора Андрійовича?
Борис Беспалий: Я думаю, що підсумки роботи всенародно обраного Президента має проводити народ на наступних президентських виборах. І це буде найбільш компетентна і фахова оцінка.
Зараз дійсно час проміжних висновків. І щодо типу правителя, то це дуже таке цікаве питання. От у мене складається враження, що, по-перше, три роки правління Ющенка показують, що він все-таки...
Спочатку довга така пауза була розминки, він довго входив у тему. Тому перші два роки важко взагалі якось оцінити. Швидше всього, то це Президент, який не втручався в справи держави. А останній рік, то це такий самодержавний Президент. Варіант такий, ну, я сказав би так...
Це він змінився чи все-таки оточення змінилося?
Борис Беспалий: Секундочку. Я все-таки скажу, що мені здається, що він все-таки ближчий до концепції президент-цар. От до такої концепції. Останній рік — президент-цар.
А змінився Президент чи оточення, то я думаю, що Президент набув досвіду, він так дивився, прислухався, а потім узявся так серйозно.
А оточення підбирає сам Президент. Я не вірю в те, що оточення формує його політику.
Пані Григорович, президент – цар чи президент – демократ, як він заходив на цю посаду?
Лілія Григорович: Президент – демократ.
Насамперед я хочу привітати всіх з тим, що три роки тому ми обрали Віктора Андрійовича Ющенка.
Уявімо собі на якусь мить, що тоді, після цього тяжкого отруєння, ми просто б не мали цього кандидата. Можемо собі уявити, яка страшна завіса і як надовго опустилася над Україною? Давайте сьогодні в цей день скажемо собі, де ми сьогодні були б? Як Узбекистан, Таджикистан (при всій повазі до наших азійських республік) чи щось інше? Тому, слава Богу, що є так.
Тепер давайте подивимося другий факт.
Звичайно, що народ підтверджує на голосуванні на ще один виборчий період, так чи ні. Але ми є дуже молодою демократією, ми є дуже молодою країною, якої довго не було на карті світу. І поки що в українців складається так, що ми більше починаємо цінувати тих лідерів, коли втрачаємо, аніж коли маємо.
Я хочу назвати кілька великих чеснот Ющенка. Насамперед він ніколи, жодного разу не грався в «піддавку» чи в «дурника» зі своїм народом, він не піарився, він не намагався сподобатися і сказати те, що ти хочеш чути, він робив як державний діяч ту стратегію, яку він повинен був робити.
І ще одне. Віктор Андрійович у 2005 році дав шанс нам, очевидно, дотягти до тієї планки і до тих світоглядних позицій, які в нього вже давно були. Зрештою, таким Президентом може пишатися кожна країна Європи.
Перед нами обрали Саакашвілі, трошки після Віктора Андрійовича обрали Качинського. Чи не виглядають сьогодні справи у В.А.Ющенка найкраще?
Ну, безумовно. Каналу він не закривав телевізійного і не розганяв опозицію водометами.
Лілія Григорович: Не тільки це...
Борис Беспалий: ...Свобода поговорити в Україні точно є. Це позитив.
Або, скажімо так, можливість відкритої суспільної дискусії.
Борис Беспалий: Але я ось про що подумав. От пройшло три роки президентства, і от я сиджу, подумки підводжу підсумки. Чесно кажучи, за три роки я таких загальнонаціональних, масштабних проектів, ініційованих Президентом, ну, я не можу пригадати.
Ну, ініціативи якраз були.
Борис Беспалий: Ну, я скажу. От розпуск ВР. Ну, це політично. Ну, можна сказати.
Виграли тендер «Євро-2012».
У Тимошенко серйозна ініціатива зараз пішла, соціальна ініціатива з поверненням знецінених заощаджень.
А ввести в русло всю країну, наприклад, явно євроінтеграції і євроатлантичної інтеграції...
Борис Беспалий: У даному випадку це поки що слова, тому що я кажу конкретні речі.
От виплата знецінених заощаджень – це річ конкретна. Таких ініціатив масштабних, які б відчули люди, на мій погляд, немає. Але знову ж таки, може, воно і не потрібно...
Наразі хотілося б поговорити все-таки про недоторканність.
Якщо 25 січня збереться парламент, то буде розглядатися і питання недоторканності, і вже багато думок, щоб зняти недоторканність з Президента.
Пані Григорович, наскільки я розумію, Ви є опонентом такої думки?
Лілія Григорович: Річ у тім, що після торгів, купівлі у парламенті п’ятого скликання виникла необхідність ліквідувати політичну корупцію, а це можна було тільки одним, щоб не перли, як мухи на мед, первинно накопичивши гроші, до парламенту, не ховалися там від відповідальності. Крапка. І це ініціював Президент України.
Але антикризова коаліція, яка сьогодні в меншості, почала діяти, як Остап Бендер, тобто по принципу «сам дурак», мовляв, ага, давайте разом у парі з Президентом.
Може, й у парі з Президентом. Немає проблем! Тільки Президент не демонстрував три роки політичну корупцію. Він демонстрував три роки вищу відповідальність стосовно національних інтересів...
Ну, може бути й інша точка зору.
Лілія Григорович: Але я ще раз кажу, наскільки бояться зняття депутатської недоторканності, що підв’язують відповідальність Президента. Президент сьогодні може бути без будь-якої недоторканності, бо вона Ющенку не потрібна ні де-факто, ні де-юре, а їм вона потрібна.
Борис Беспалий: Мені здається, неправильно ставити питання про недоторканність Ющенка. Ставиться питання не про недоторканність осіб, а... Не можна узгодити гасло «Закон один для всіх», і хоча б одна посадова особа буде над законом. Це не є нормальним. Тому, безумовно, мають бути рівні перед законом.
І чомусь, мабуть, дійсно заполітизоване питання, бо весь час випадають кілька тисяч суддів. Вони також не повинні бути недоторканними. Я думаю, що громадяни нас у цьому підтримають.
Тому, з моєї точки зору, зараз є три категорії осіб, які мають особливий порядок притягнення до відповідальності, просто кажучи, недоторканність. Це Президент України, народний депутат України і судді.
На мій погляд, має бути нуль таких осіб. Всі мають бути рівними перед законом.
Пане Борисе, недоторканність саме з Ющенка зняти чи з Президента України? Уточніть.
Борис Беспалий: З Конституції вилучити взагалі це поняття. Його не повинно бути в Конституції.
Ні. От зараз опоненти Ющенка говорять про зняття недоторканності з Віктора Ющенка чи ...?
Борис Беспалий: Я не є опонентом ні Президента, ні це. Я зараз займаю позицію в інтересах, я думаю, всіх громадян. Всі доторканні, всі рівні. Закон один для всіх.
(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіозапису.)