Доступність посилання

ТОП новини

Світові фінансові потрясіння і Україна (Аналіз)


Василь Зілгалов Прага, 23 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Минулого понеділка світові ринки акцій пережили великий спад. Експерти не виключають, що криза продовжиться. Те, що цього тижня вдалося уникнути обвалу на світових ринках та поширення паніки, можна віднести до заслуги американської Федеральної резервної системи, яка у вівторок суттєво знизила ключові ставки. Це дещо заспокоїло ситуацію і у вівторок увечері спостерігалося зростання на головних фондових ринках. Україна відчула цю кризу і на своїх фондових ринках, хоча не у такій мірі, як, наприклад, це було у Росії чи Казахстані, де залежність від зовнішніх вкладників вища.

У понеділок український фондовий ринок короткочасно знизився на 29 пунктів – до 1156 пунктів, але потім, у вівторок, вже вирівнявся. Чого не скажеш, наприклад, про Росію, де негативні процеси відчуваються і сьогодні. Від чого залежить ситуація на фінансових ринках світу і України в найближчому майбутньому?

Фактично всі експерти погоджуються в тому, що все залежить від ситуації на північноамериканському континенті. Якщо в США справа йде до рецесії, економічного спаду і неухильного зростання безробіття, то це обов’язково охопить світову економіку та фінанси. Деякі експерти вже вважають, що в США є ознаки рецесії. Так лондонська «Таймз» цитує у середу відомого британського менеджера Теда Скотта, який висловлює думку, що «зниження ставки американської Федеральної резервної системи – це реакція на економічну ситуацію, яка швидко погіршується».

Голова комітету американського сенату з фінансів Тед Бокус заявив у вівторок, що «ринки падають, криза під носом, не дивлячись на те, що технічно рецесія ще не настала». Але інші експерти вважають, що немає підстав для паніки.Директор «Банку Америка» Кен Льюїс, наприклад, заявив лондонській «Файненшел Таймс», що «зниження ставки ФРС дає ... набагато більше шансів уникнути рецесії», він дуже радий, що це зроблено. Кредитний радник японської групи Номура Шон Мелоні також вважає, що Федеральна резервна система тримає ситуацію під контролем. Деякі експерти навіть вважають, що труднощі у світовій економіці потривають до весни, а з середини літа 2008 можна очікувати тенденцій на покращення ситуації.

Світові ринки та українська промисловість

Міжнародні рейтингові агентства схиляються до того, що таким економікам, як українська, які мало залежать від зовнішніх фінансів, криза загрожує з певним відставанням. Так, агентство «Мудіс» відзначає, що у 2008 році українські банки не планують значних зовнішніх виплат і це відкладає можливий значний вплив фінансової кризи в Україні до кінця 2008 року. Хоча вже сьогодні уповільнилися темпи зростання українського фондового ринку, тобто, зовнішні інвестори насторожені, що характерно для всього фінансового світу. Тим часом внутрішні інвестори в Україні не знижують своєї активності.

Сама можливість рецесії в США і, як наслідок, у Європі може з усією невідворотністю негативно вплинути на українську економіку. Як сказав у вівторок голова наглядової Ради Національного банку України Петро Порошенко, можливий спад у США і Європі вдарить, насамперед, по українській важкій промисловості, металургії, які дуже залежать від зовнішніх ринків. Хоча, наприклад, можна вважати, що валютна інтервенція у доларах Національного банку України для підтримки стабільної гривні є якимось відображенням того, що відбувається цього тижня на світових фінансових ринках. Ця інтервенція викликана зростанням попиту в Україні якраз на долар. Але це явище короткочасне, як сподіваються українські банки.

Дорожчі українські яблука – прояв світової фінансової кризи?

Чи можна вважати зростання споживчих цін в Україні у 2007 році у середньому на 17 відсотків прямим проявом світової економічної кризи? Опосередкований вплив тут звичайно є, стверджують економісти. Наприклад, зростання світової ціни на нафту може стати однією з причин не лише рецесії у світовій економіці, але й зростання цін на бензин та хліб в Україні. Сьогодні всі знають, що ціна на яблука у січні значно підскочила в Україні, попри збільшення урожаю минулого року на 15 відсотків. А причини банальні – значно зріс попит на українські яблука в сусідній Росії.

З подібної причини інколи зростає взимку і ціна на телятину в Україні, бо її у цей час багато везуть до найближчих сусідів. Петро Порошенко також висловив думку про те, що виплати боргів по радянських заощадженнях також впливає і на ціни на харчі в українських крамницях, вони трохи зростають.

Українські фінансисти та економісти, як в уряді так і в опозиції, та й незалежні, сходяться на тому, що позитивним чинником для української економіки є, насамперед, узгоджена діяльність всіх гілок української влади.

Матеріали до теми: • «Найгірша криза капіталізму, починаючи від 1930 року». (Огляд німецької преси) • Падіння на фондових ринках триває • Центральний Банк США призупинив падіння ринків ціною долара
XS
SM
MD
LG