Доступність посилання

ТОП новини

ВР-Кабмін-Президент: протистояння триває


Гості Свободи: Михайло Волинець - народний депутат (БЮТ), Олесь Доній - народний депутат (НУНС)

Ведуча: Юлія Жмакіна
(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіозапису.)

Юлія Жмакіна: Що відбувається з українсько владою? Парламент стоїть, як відомо, перша сесія не закрилася. Президент критикує ледве не кожен крок уряду. А Прем’єр-міністр каже, що, якщо співпраця не буде гармонійною і збалансованою, Ющенка на виборах президентських пані Тимошенко не підтримає. Про це вона заявила вчора у Брюсселі.

Юлія Тимошенко: Якщо наша співпраця з Президентом України Віктором Андрійовичем Ющенком буде гармонійною, збалансованою, буде демонструвати єдину, спільну політику і єдиний, спільний підхід до вирішення всіх питань, я можу вам сказати, що немає ніякої необхідності виставляти дві кандидатури від демократичної коаліції на президентські вибори.

У цьому випадку я можу, безмежно люблячи Україну, ще раз підтримати Віктора Андрійовича Ющенка на цих виборах.

Відповідь не забарилася.

Від Секретаріату Президента сьогодні є заява глави Секретаріату Президента Віктора Балоги, який назвав безпричинними і надмірно самовпевненими різного роду висловлювання про можливу підтримку нинішнього Президента на чергових президентських виборах у разі виконання ним низки попередніх умов.

Також Віктор Балога оцінив ці заяви так, що вони означають прагнення їхніх авторів (до речі, це заявляла одна Юлія Тимошенко, але він так, у множині) додати собі політичної ваги.

Я хотіла б з цієї свіжої заяви Віктора Балоги і розпочати.

Пане Доній, чи не станете Ви заперечувати, що протистояння, ситуація, як уже кажуть експерти, «холодної війни» між Тимошенко і Ющенком, між Секретаріатом Президента і урядом набирає обертів?
Олесь Доній: Я якраз не вважаю, що існує якась «холодна війна» між урядом і Президентом.

Мені здається, що взагалі надмірна увага прикута наших політиків до наступних президентських виборів. Дуже помітне бажання оточення Президента України зробити Віктора Ющенка ще на один термін Президентом України. Помітно, попри всі заперечення Юлії Тимошенко, бажання і її оточення бачити свого лідера наступним Президентом України.

У цій грі не протистояння, а бажання утримати основний приз, мені здається, втрачається зміст того, а для чого, власне, береться влада, для яких перетворень? Таке враження, що у нас відбувається бажання влади заради влади.

Мені здається, що це не суть проблеми і не дуже правильно. Спочатку треба визначити мету. Влада – це лише засіб, а мета – це перетворення.

Але протистояння демонізують, так?

Олесь Доній: Я скажу, що ми взагалі зациклились трошки на всіх от трьох основних гравцях: Ющенко, Тимошенко, Янукович...

Я не знаю, але чому б не розглядати інші кандидатури? Можливо, це було б корисніше для держави? Можливо, це був би вихід з глухого кута? Можливо, якраз на цих персоніфікованих стосунках зациклився наш політикум?

Мені здається, що треба говорити про змістовні речі. Що потрібно зробити в державі?

Зараз поговоримо, бо є вже низка пунктів, які з’явилися за останні дні, за якими висловилися і уряд, там Тимошенко чи її представники уряду, і Президент або представники Секретаріату Президента.

І буквально по пунктах ми можемо розібрати. Вони подають ледве не протилежні точки зору. Як же реагувати на це українцям?

Але наразі, пане Михайле, питання до Вас. Чи йде, скажімо так, підсилення протистояння між урядом і Секретаріатом Президента, з Вашої точки зору?


Михайло Волинець: Якщо прослідкувати за логікою керівника Секретаріату Президента Балоги, то не тільки Тимошенко не мала би права нічого говорити, висловлювати свою думку, а й навіть ми з Олесем Донієм також не повинні тут що-небудь говорити. Тоді немає сенсу цього ефіру. Але ми говоримо, ми показуємо те, що Україна є демократичною державою на всьому пострадянському просторі. Це дуже добре.

А відносно того, чи є конкуренція між командами Кабміну і Секретаріату Президента, то політолог Андрій Єрмолаєв, у якого ніхто не помічав надмірних симпатій до Президента, до Прем’єра Тимошенко, сказав досить чесно і конкретно, що є відкрита конкуренція між Президентом і Прем’єром. Що поганого в конкуренції між командами?

Ні, нічого поганого. Тільки це одна коаліція.

Михайло Волинець: Дайте я завершу.

Тимошенко турбується, щоб гроші, які будуть виручені від приватизації підприємств, були направлені для поповнення соціального пакету, тобто погасили населенню борги по вкладах, щоб була підвищена зарплата нормальна, бо вона хоче, щоб запрацював внутрішній ринок, щоб купівельна спроможність підвищилася населення.

Ющенко ж має трошки інший погляд. Він говорить, що ці гроші треба направити на розвиток економіки. Зі свого боку Ющенко є лібералом. І це теж нормально, бо є два певних погляди.

Абсолютно нормальні речі відбуваються. Хто тут пересмикує?

Тобто, процес нормальний, Ви вважаєте, от така дискусія?

Михайло Волинець: Так.

До речі, в цій заяві Віктора Балоги згадується в дуже таких обтічних висловах, що відбулася реанімація ідеї про імпічмент чинного глави держави.

Ви можете пояснити те, про що йдеться? В яких головах знову постала ця ідея?


Олесь Доній: Я думаю, що йде мова про необхідність існування якоїсь загрози для того, щоб можна було краще побудувати систему захисту. Бо реально можливостей зібрати 300 голосів під ідеєю імпічменту Президента у ВР не просто немає, навіть натяків на це немає.

Тобто, опозиція, бачите, зараз не просто знекровлена, вона хоче здатися на кращих умовах, зокрема Ющенкові. Думати, що вона зараз готова до боротьби, то це не бачити бажання всіх олігархів дружити з будь-якою владою. Тому про який імпічмент може йтися?

Юлія Тимошенко називає список на приватизацію об’єктів. Ющенко навзаєм каже, що приватизації обленерго не буде, і в дуже розмитій формі розповідає, що це просто вигідно для когось розрахуватися за щось, там за передвиборну кампанію, комусь з парламенту. Раз.

Сьогодні Віктор Ющенко каже, що Гулея, керівника Ощадбанку, треба зняти. З Брюсселя відповідь Юлії Тимошенко, що вона приїде і все пояснить, що Гулея не можна знімати.

І так далі, і так далі, і так далі. По кадрах: по голові ФДМУ, по Генеральному прокурору, по голові АМУ...

Вам мало фактів?


Олесь Доній: Весь фактаж, який Ви перерахували...

Це не весь ще.

Олесь Доній: Частина цього фактажу свідчить, що, принаймні, оточення Віктора Ющенка підштовхує його до персонального керування економічною ситуацією, одним із елементів якої є, безперечно, і кадрові призначення.

Тут йде мова про вибір державного устрою. Тобто, в його оточенні панує думка про необхідність все-таки президентської форми правління. Саме в такий спосіб тому і виходять заяви Віктора Ющенка, тому що він вважає себе досі керівником виконавчої гілки влади, попри те, що зараз прописано в Конституції.

Юлія Тимошенко на цьому етапі зацікавлена більше в парламентсько-президентській формі, тому що вона очолює уряд. У них на цей момент різні бачення.

Я не певен, наприклад, якщо б Юлія Тимошенко стала Президентом України, то вона чинила б в інший спосіб, знаючи її енергетику. Але на цей момент у них просто різні бачення. І поки не буде змін до Конституції, поки остаточно не буде вирішене питання все-таки, яка у нас є форма правління, то таке протистояння буде незалежно від персоналій. Незалежно. Може бути інший прем’єр, але буде постійне протистояння.

Мені здається, що все-таки потрібно думати над змінами до Конституції, повинні бути легітимні зміни до Конституції, тобто в конституційний спосіб, зміни у ВР. А для того повинен бути пошук цього консенсусу між елітами. До речі, і між частиною провладних фракцій, тобто НУНС і БЮТ, і з опозицією так само.

Пане Волинець, країна рухається, поки такі ось закиди один одному роблять?

Михайло Волинець: Рухається. Все добре відбувається. Просто люди зараз налякані, що в перший раз не вдалося щось зробити, в другий раз не вдалося, щоб знову подібне не сталося.

Світ, розробляючи принципи демократії, передбачив різні повноваження різних гілок влади, і відбувається врівноваження відносин. Все нормально, у нас не буде тоталітаризму.

(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіозапису.)

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

XS
SM
MD
LG