Доступність посилання

ТОП новини

Парламент Чехії готується до голосування за президента країни. Хто переможе?


Оксана Пеленська Прага, 29 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Чехія готується до президентських виборів, що мають відбутися 8 лютого. Сьогодні вперше у відкритих телевізійних дебатах у Сенаті – верхній палаті парламенту – зустрілись кандидати на посаду керівника держави – чинний президент Вацлав Клаус і його суперник Ян Швейнар, який дебютує у президентській кампанії. Розуміння проблеми вибору теледебати не внесли. Не вирішена досі й ще одна проблема: як відбудуться вибори – відкритим чи таємним голосуванням.

Президентські вибори в Чехії мають дві особливості. По-перше, президента обирають не в прямих виборах громадяни країни, а члени обох палат чеського парламенту. Порушене 5 років тому, тобто відразу після минулих виборів президента, питання про прямі президентські вибори й досі не вдалось зрушити з місця. Така новація означає внесення зміни до Конституції, якої не зуміла реалізувати жодна з політичних сил.

Також не вдалось дійти злагоди в суперечці про те, як обирати президента в парламенті – відкритим чи таємним голосуванням. Суперечка розгорілась особливо в останні передвиборні дні як всередині владної коаліції, так і з опозиційними партіями.

Кандидат у президенти Швейнар – громадянин США

Не полегшує ситуації і той факт, що за останні роки на політичній арені в Чехії не з’явились нові лідери. За президентську посаду змагаються двоє претендентів: чинний президент Вацлав Клаус, якого висунула владна права Громадянсько-демократична партія, та професор економіки, чех за походженням, нині громадянин США Ян Швейнар, який представляє опозиційних соціальних демократів.

На думку відомого чеського політолога Ïржі Пеге, саме віддаленість від чеського середовища становить Швейнарові головну перешкоду.

«Ян Швейнар у дуже невигідній позиції, тому що він, якщо так можна сказати, не має чим заплатити тим, хто ще вагається. Його єдиною зброєю є громадська думка, тобто, якщо йому вдасться протягом останнього тижня до виборів перетягнути громадськість на свій бік, тоді громадська думка зможе чинити тиск на політиків, щоб обрали саме його», – зазначив політолог.

«Вацлав Клаус у вигіднішій позиції»

На думку Ïржі Пеге, в нинішній політичній і виборчій системі Вацлав Клаус у вигіднішій позиції, ніж його суперник, і шансів перемогти на виборах у нього значно більше. У нинішньому виступі в Сенаті Вацлав Клаус підтвердив стабільність зовнішньополітичного курсу Чехії, готовність до проведення соціальних реформ у країні, підтримку підприємництва. Відоме також ставлення Вацлава Клауса до євроінтеграції України, ним він поділився в інтерв’ю Радіо Свобода ще в квітні минулого року.

«Стабільності й успішному розвитку всього європейського регіону принесе користь, якщо кожна з цих країн, і тут зазначаю, включно з Україною, були б включені до європейських і євроатлантичних структур – до Європейського Союзу і НАТО», – заявив тоді Вацлав Клаус.

За останнім опитуванням громадської думки, у прямих президентських виборах Ян Швейнар мав би більше шансів стати третім президентом Чехії.
XS
SM
MD
LG