Доступність посилання

ТОП новини
10 Грудень 2018, Київ 21:40

У Чечні долар і далі король


Мар’яна Драч Прага, 30 січня 2008 (RadioSvoboda.ua) – Про падіння курсу долара говорять уже не перший день. Але є місце на Землі, де долар усе ще на коні. І це не тільки США – це ще й чорний ринок у Чечні.


Десятки торговців валютою стоять у Грозному вздовж доріг і на ринках, розмахуючи купюрами. Як жартують у Чечні, це саме вони породжують сильний вітер у місті. Якщо практично в кожному російському місті є повно кіосків з обміну валют, то у Грозному –жодного.

Втім, якщо треба найняти квартиру чи відкрити власну справу, то без американської готівки не обійтися, розповідає Радіо Свобода мешканка чеченської столиці Аміна: «Люди просто не вірять аналізам і прогнозам про долар. Хабарі тут і далі беруть, і дають у доларах. У доларах тримають заощадження».

Така популярність американської валюти частково пояснюється торговельними партнерами чеченських бізнесменів, таких як Астамір: «Я торгую з Китаєм і Туреччиною, і там користуються доларами. Тому мені не вигідно обмінювати євро».

Долар втрачає авторитет, але залишається

Проте за межами Чечні долар втрачає авторитет. Шість років тому росіяни тримали майже 40 відсотків своїх заощаджень в іноземній валюті, переважно в доларах. Під кінець минулого року цей показник скоротився до 13 відсотків. Російські депутати навіть запропонували законопроект, який передбачає штрафувати урядовців за публічне використання слова «долар» для підрахунків у російських реаліях.

Але фахівці кажуть, що росіянам ще рано ховати американську валюту. Наталя Орлова, головний економіст московського «Альфа-банку», зауважує: «Під час великих операцій ціна, як правило, виставляється в доларах. Звичайно, зараз частину платежів здійснюють у євро, оскільки в даний момент курс євро міцний і продовжує зміцнюватися. Але це не структурний перехід на євро. Це короткотерміновий ефект. А долар і далі відіграє роль якоря в цінових показниках».

Наразі долар залишається головною резервною валютою світу: в ньому тримають дві третини світових заощаджень. Втім, проблеми американської економіки неминуче підривають довіру до зеленої валюти. Інша справа, що структурні зміни у світовому господарстві не стаються за ніч.
XS
SM
MD
LG