Доступність посилання

ТОП новини

Політолог Олексій Гарань: Українська практика доводить, що з посади спікера стрибнути на посаду Президента не вдається


Олексій Гарань у студії Радіо Свобода

Прага – Чи можливе функціонування коаліції разом із Блоком Литвина – напевно, найбільш мусоване питання, яке можна було почути в понеділок в українському політикумі. На думку наукового директора школи політичної аналітики при Києво-Могилянській академії, професора політології Олексія Гараня, до якого Радіо Свобода звернулося за коментарем, з раціонального погляду така коаліція цілком можлива, однак…

– Однак ми розуміємо, що в даному разі будуть працювати і раціональні моменти, і амбіції, і, власне, невирішеним залишається у стосунках Президента і прем’єра основне питання: хто буде в перспективі фігурою номер один, хто йде на президентські вибори як основний кандидат або хто залишається в кріслі Прем’єр-міністра, якщо прем’єр матиме ширші повноваження. І тому, я наголошую на тому, що цей варіант (коаліції з БЮТ і НУНС із участю в ній Блоку Литвина) був би оптимальним. Але все одно лишається великий сумнів, наскільки його вдасться реалізувати, в тому числі і з варіантом підключення до нього Блоку Литвина.

– Цими днями можна почути, що коли формувалася коаліція після дострокових виборів 2007 року, то БЮТ і НУНС несправедливо обійшли увагою Блок Литвина. Як Ви це бачите?


– Розумієте, коаліційне будівництво – це переговорний процес, у якому кожен учасник намагається отримати якомога більше. І тоді, під час формування коаліції після виборів 2007 року, пропонували Блокові Литвина приєднатися до цього. Однак сторони між собою не домовились, тобто Блок Литвина виставив такі умови, які були неприйнятні, а, можливо, Блок Литвина саме тому і висував ці умови, бо хотів відіграти роль такої собі «золотої акції», бо зараз очевидно, що він має кращі перспективи для торгів.

– Ви кажете «перспективи для торгів», маючи на увазі те, що Володимирові Литвину можуть запропонувати посаду спікера?

– Так, це може бути як один із варіантів. Я гадаю, що він на це претендує, хоча подекуди були такі натяки, що, можливо, й ні, але я гадаю, що Литвин буде на цьому наполягати, однак, не виключаю також і того, що може йти і про якісь міністерські портфелі, або, скажімо, віце-прем’єрський якийсь портфель.

– А яка тоді, на Вашу думку, перспектива, роль нинішнього спікера Арсенія Яценюка?

– Я насправді думаю, що це дуже перспективний політик, який себе добре зарекомендував на всіх посадах, на яких він перебував, але коли його «скинули» на спікерську посаду в умовах розколотого парламенту, блокування трибун і небажання (в тому числі і президентської сторони) підтримувати роботу уряду, коли коаліція була де-факто паралізована, його поставили в надзвичайно складні умови. Я навіть не певен, чи це в його інтересах – працювати в такому «підвішеному» стані. Тобто я гадаю, що в Яценюка могла бути посада і, скажімо, віце-прем’єра, й інші. На мою думку, в перспективі, скажімо, президентська сторона могла б його розглядати і як прем’єра – якщо, наприклад, буде варіант дострокових виборів, то це була б якраз та фігура, яка була би прийнятною для Президента. Але зараз ми розглядаємо якраз інший сценарій.

– А якби Володимир Литвин опинився на посаді спікера парламенту, то, на Вашу думку, він зміг би впоратися, він зміг би примирити тих, хто зараз взагалі не може знайти спільної мови?

– Я гадаю, він буде вести свою гру, і в даному разі, розумієте, якщо блок Литвина входить в цю коаліційну угоду, він, очевидно, буде підтримувати своїми голосами політику уряду. Інша річ, що ми розуміємо, що за амбіції в Литвина, який буде прагнути використати спікерську посаду для подальшого старту в президентській кампанії! Це теж може турбувати, скажімо, Президента Ющенка. Однак українська практика показувала, що все таки з посади спікера стрибнути на посаду Президента не вдається. В цьому сенсі посада прем’єра є набагато вагомішою.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Людмила Ваннек

    Людмила Ваннек На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможниця міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редакторка і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні». Авторка і ведуча програми «Свобода за тиждень», яка виходила кілька років на «Радіо НВ». Авторка програми «Подкаст Свобода за тиждень із Людмилою Ваннек», яка виходить щосуботи. Цікавлюся соціальними темами та мистецтвом. Багато перекладаю з білоруської, англійської, німецької, сербської та болгарської.

XS
SM
MD
LG