Доступність посилання

ТОП новини

Рейтинг Freedom House «Свобода в мережі»: Україна є «частково вільною» країною


Україна опинилася в списку «частково вільних країн» у новому рейтингу «Свобода в мережі-2019»

Україна опинилася в списку «частково вільних країн» у новому рейтингу «Свобода в мережі-2019», складеному правозахисною організацією Freedom House.

Серед країн пострадянського простору вище за Україну розташувалися Киргизстан, також визнаний «частково вільним», а також цілком «вільні» Вірменія та Грузія. Водночас «невільними» визнані Азербайджан, Білорусь, Казахстан, Узбекистан та Росія.

«Уряди всього світу все частіше використовують соціальні медіа для маніпулювання виборами та спостереження за своїми громадянами, наближаючи технологію до цифрового авторитаризму. Унаслідок цих тенденцій глобальна свобода інтернету знизилася дев’ятий рік поспіль», – ідеться в пресрелізі.

«Уряди… відстежують поведінку громадян в інтернеті, щоб виявити загрози, а в деяких випадках – щоб змусити мовчати опозицію. Freedom House знайшла докази вдосконалених програм спостереження за соціальними медіа принаймні у 40 з 65 країн», – додають автори доповіді.

Говорячи про Україну, Freedom House вказує на ймовірну спробу втручання в комп’ютерну систему ЦВК. «Центральна виборча комісія зіткнулася з хвилею кібератак, яка, ймовірно, походила від Росії перед президентськими виборами у квітні та травні 2019 року», – ідеться в доповіді.

Як ідеться в тексті, українські політики намагаються маніпулювати суспільною думкою в мережі, і число таких випадків зросло перед президентськими виборами 2019 року в Україні. Автори доповіді твердять, що поширеним явищем стали арешти інтернет-користувачів, насамперед у межах продовження конфронтації між владою в Києві та проросійськими сепаратистами, так само як і напади на журналістів інтернет-видань.

«Інформаційний ландшафт в інтернеті частково цензурується: уряд блокує російські та сепаратистські сайти, а сепаратистські сили блокують українські сайти в контрольованих ними районах. Однак реалізація цих блокувань є слабкою з обох сторін, а цифрове середовище є яскравим, попри зусилля політичних акторів маніпулювати дебатами через дезінформацію та платний контент», – вказують у Freedom House.

Правозахисники серед іншого звернули увагу на події навколо журналістки Радіо Свобода, керівниці проєкту «Схеми» Наталки Седлецької.

«У серпні 2018 року суд в Україні схвалив запит Генеральної прокуратури про перевірку даних за понад рік на телефоні журналістки-розслідувачки Радіо Свобода Наталки Седлецької, що викликало негайне обурення. Юристи Седлецької звернулися до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), який у вересні наказав українській владі утриматися від доступу до даних на час розгляду справи», – вказано у звіті.

Рейтинг «Свобода в мережі-2019» оцінює свободу інтернету в 65 країнах, на які припадає 87% користувачів мережі по всьому світу. У звіті проаналізовані події, які сталися в період з червня 2018 року до травня 2019 року.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):
XS
SM
MD
LG