Доступність посилання

ТОП новини

Очільниця Міненерго ініціювала перегляд «ставки дохідності» обленерго, що може збільшити тарифи на електроенергію (виправлено)


Ольга Буславець

Т.в.о. міністерки енергетики Ольга Буславець ініціювала підвищення дохідності обленерго шляхом перегляду одного показника при розрахунку тарифів на електроенергію, що може призвести до збільшення вартості електроенергії для кінцевих споживачів. Про це повідомляють журналісти програми «Схеми».

У розпорядженні журналістів опинився лист за підписом Буславець від 28 вересня на ім’я прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, в якому вона просить надати доручення незалежному органу – Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) переглянути затверджені у серпні «ставки дохідності» на «стару» базу активів для операторів систем розподілу електроенергії (обленерго).

«Прошу Вас, шановний Денисе Анатолійовичу, надати доручення НКРЕКП спільно з Міненерго та іншими учасниками ринку переглянути ставки дохідності на «стару» базу активів з метою залучення необхідного обсягу інвестицій для модернізації, реконструкції та будівництва мережевої інфраструктури операторів систем розподілу (обленерго – ред.), що дозволить підвищити якість електропостачання та зменшити вартість приєднання електроустановок замовників до електричних мереж», – йдеться у листі Буславець.

Перегляд ставки дохідності «на стару базу» (тобто на те майно, яке вже є на балансі обленерго), на думку Буславець, дозволить поліпшити технічний стан мережевої інфраструктури та безпеку постачання електроенергії споживачам, а також спростити і здешевити вартість приєднання нових електроустановок до електричних мереж.

«Прийняті НКРЕКП довгострокові параметри регулювання, зокрема, встановлення норми доходу на «стару» регуляторну базу активів до 3%, не сприяють відповідному залученню інвестицій для розвитку мереж, і, відповідно, здешевленню вартості приєднання до них», – зазначає міністерка Буславець у листі.

1 жовтня прем’єр-міністр Денис Шмигаль дав доручення у тижневий строк розглянути лист міністерки енергетики та про результати поінформувати Кабінет міністрів. Про це йдеться в листі за підписом Шмигаля на керівників низки профільних органів влади, який наводять журналісти «Схем».

«Схеми» звернулися із запитом до Міністерства енергетики про наслідки для споживачів через ініцативу очільниці відомства.

Після публікації цієї новини, у міністерстві підтвердили, що, на їхню думку, нинішні ставки дохідності обленерго «не дозволяють закумулювати достатній фінансовий ресурс для «ефективної модернізації електромереж і електрообладнання».

Водночас, у міністерстві наголосили, що «у листі Ольги Буславець до прем’єр-міністра не вказуються цифри підняття ставок, зокрема і щодо 6%».

(Виправлено. Спершу у цій новині помилково зазначалося, що ця цифра зазначена у листі Буславець до прем’єр-міністра).

Натомість, необхідність встановлення цієї ставки на рівні 5-6%, що майже удвічі вище чинної ставки, обговорювалося на засіданні Національної ради реформ (членом якої є і очільниця Міненерго Буславець).

Відповідне рішення за результатами обговорення було ухвалене одноголосно, йдеться у повідомленні голови Виконавчого комітету реформ Михеїла Саакашвілі, яке цитує саме Міністерство енергетики: «Пропонується встановити дохідність на рівні 6%. Цю реформу Офіс простих рішень та результатів готував разом з підприємцями та урядом. Коли парламент проголосує за наші пропозиції, все буде набагато швидше і дешевше. Нацрада реформ підтримала одноголосно».

Журналісти також звернулись до НКРЕКП з проханням прокоментувати ініціативу Буславець та розповісти, як перегляд цього показника відобразиться на вартості електроенергії для промисловості та населення.

Голова Нацкомісії Валерій Тарасюк повідомив, що розцінює дії т.в.о. міністерки енергетики Ольги Буславець як «тиск на НКРЕКП». За його словами, якщо відбудеться зростання ставки дохідності з 3%, яку затвердила НКРЕКП, до 6% – то це призведе до збільшення доходів обленерго сумарно на 10 мільярдів гривень у рік. «Ці гроші обленерго будуть збирати зі всіх споживачів, в першу чергу – з промисловості напряму. Так само це відчує на собі і населення – бо зростання тарифів буде закладено промисловістю у вартість товарів», – зазначив він.

При цьому, в міністерстві енергетики у своїй заяві цитують аргументи, озвучені на засіданні Національної ради реформ: «Реформа підключення до електромереж – це давня вимога українського бізнесу. Ми хочемо прискорити цю процедуру для нових бізнесів у ТРИ рази! Це прискорить створення нових робочих місць, збільшить податкові надходження, стимулюватиме економічне зростання. Пропонується зниження вартості приєднань до електромереж шляхом посилення інфраструктури електромереж енергорозподільчими компаніями. А також шляхом перегляду параметрів повернення інвестицій на існуючі активи в стимулюючому тарифоутворенні для електромережевих компаній», - цитує Міністерство енергетики заяву голови Виконавчого комітету реформ Михеїла Саакашвілі.

Від ймовірного зростання стимулюючого тарифоутворення на «стару» базу активів виграють обленерго, які таким чином збільшать свої доходи за рахунок споживачів електроенергії, вважає керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій.

26 серпня 2020 року НКРЕКП прийняла постанову «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 23 липня 2013 року», якою передбачено запровадження стимулюючого тарифоутворення для операторів систем розподілу (обленерго). Тоді ставки дохідності на нову базу активів обленерго затвердили на рівні 16,74%, а на «стару» базу – 3%.

Найбільшими власниками обленерго в Україні є структури, пов'язані з олігархами Рінатом Ахметовим та Ігорем Коломойським, політиками Віктором Медведчуком, Григорієм Суркісом, Сергієм Льовочкіним та Юрієм Бойком, російським бізнесменом Костянтином Григоришиним та бізнес-групою VS Energy росіян Олександра Бабакова, Євгена Гінера та Михайла Воєводина.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

XS
SM
MD
LG