Доступність посилання

ТОП новини
18 Жовтень 2018, Київ 19:01

Іран заявив, що ядерні переговори не закінчаться в понеділок


Могаммад Джавад Заріф на балконі готелю у Відні, де тривають переговори, 13 липня 2015 року

Іранські засоби інформації і журналісти повідомляють із Відня, де відбуваються переговори про ядерну програму Ірану, що іранський міністр закордонних справ Могаммад Джавад Заріф заявив: до кінця дня в понеділок, 13 липня, угоди не буде досягнено.

При цьому ввечері в неділю, 12 липня, він твердо заявляв, що нового продовження терміну для того, щоб досягти домовленості, не буде. Нинішній термін збігає саме кінцем дня 13 липня.

Тим часом дипломати у Відні кажуть, що сторони вже близькі до укладення ядерної домовленості до визначеного раніше останнього терміну – кінця дня в понеділок, – але гарантій, що це станеться, немає.

У Вашингтоні речник Білого дому США Джош Ернест заявив, що у Відні на переговорах досягли «справжнього поступу», але й далі лишаються деякі розбіжності.

При цьому, додав речник, якщо домовленості не досягнуть до кінця дня, США ще раз продовжать чинність попередньої тимчасової домовленості з Іраном, за якою з нього вже зняли частину санкцій.

За його словами, делегація США залишатиметься у Відні доти, доки переговори будуть «корисними».

Раніше в понеділок міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, коментуючи ймовірність досягти угоди до кінця дня, сказав лише: «Шанс завжди є».

Натомість Китай не бажає далі відкладати досягнення домовленості. Голова МЗС Китаю Ван Ї заявив у Відні, що дальших відкладень терміну не має і не може бути. За його словами, Китай вважає, що досконалих угод усе одно не буває, а умови для досягнення домовленості вже наявні.

Дотепер терміни досягнення цієї остаточної домовленості щодо ядерної програми Ірану переносили вже тричі. Для цього США і Європейський союз оголошували, що продовжують чинність попередньої угоди з Іраном, за якою сторони на початку квітня узгодили у принципі політичну домовленість щодо згортання цієї програми, за що з Ірану вже зняли частину санкцій. Якщо остаточна угода зірветься, ці санкції повернуть знову.

На нинішніх остаточних переговорах Ірану і шести з провідних країн світу – Великої Британії, Франції, Німеччини, Сполучених Штатів Америки, Китаю і Росії, – мають узгодити детальні технічні параметри значного згортання ядерної програми Тегерана в обмін спершу на поступове послаблення санкцій у відповідь на конкретні кроки щодо такого згортання, а потім і на повне зняття цих санкцій.

У світі непокояться, що Іран під прикриттям мирної ядерної програми може намагатися чи міг намагатися раніше таємно створити ядерну зброю. Тегеран заперечує ці звинувачення.

XS
SM
MD
LG