Доступність посилання

ТОП новини

Правозахисники: порядок в’їзду-виїзду з Криму обмежує право на свободу пересування


Адміністративний кордон з Кримом, ілюстративне фото
Адміністративний кордон з Кримом, ілюстративне фото

Правозахисники вважають, що ухвалений урядом порядок в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї обмежує право на свободу пересування та не відповідає положенню Конституції України щодо можливості обмеження даного права виключно законом.

У зверненні платформи «Правозахисний порядок денний» зазначається, що уряд вийшов за межі своїх повноважень і встановив обмеження, які не передбачені законом.

Активісти вважають, що українська влада здійснює низку кроків, які погіршують стан із захистом прав та свобод людини, руйнують зв’язок між півостровом та материковою частиною України та створюють додаткові труднощі як для громадян України, що стали жертвами окупації, так і для іноземців та осіб без громадянства, що легально перебувають на території України.

«В’їзд та виїзд неповнолітніх осіб здійснюється за проїзним документом або паспортом для виїзду за кордон, і за згодою обох батьків на виїзд, крім того, батьки повинні мати закордонний паспорт громадянина України. Оформлення таких документів займає значну кількість часу, а на території Криму такі документи оформити практично неможливо для громадян України. Це призводить до порушення права на пересування, обмеження права дитини на сімейне життя...», – зазначають правозахисники.

Також вони зауважують, що іноземці та особи без громадянства зобов’язані отримувати спеціальний дозвіл, виданий на території України найближчим підрозділом ДМС протягом 5 робочих днів.

«В’їзд дозволено тільки з причин, вказаних у порядку, перелік яких є обмеженим та містить тільки 7 підстав. Список підстав для отримання спеціального дозволу для іноземців є вичерпним, та, окрім родинних і майнових зв’язків та необхідності відвідати місце поховання, передбачає лише необхідність участі у забезпеченні захисту національних інтересів України з метою мирного врегулювання конфлікту, звільнення території України від окупації або з питань гуманітарної політики (виключно за клопотанням або погодженням з МЗС), необхідність здійснення дипломатичних і консульських функцій…На наше переконання, правильним виходом із цієї ситуації може стати прийняття нового порядку, що буде враховувати зазначені недоліки та сприяти захисту прав та інтересів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які дотримуються законів України», – йдеться у зверненні.

Правозахисники вважають, що новий порядок повинен виключати будь-які обмеження для громадян України, а також спростити порядок отримання дозволів іноземцями та особами без громадянства.

Крім того, автори звернення вважають за необхідне для розробки нового порядку залучити представників платформи «Правозахисний порядок денний», представників громадських ініціатив, які допомагають переселенцям, міжнародних та міжурядових організацій

4 червня Кабмін затвердив порядок в’їзду до Криму та виїзду з півострова. Згідно з постановою №367, громадяни України можуть в’їжджати в Крим і виїжджати з півострова, показавши документ, що підтверджує громадянство України, а іноземці – паспорт і спеціальний дозвіл, виданий Державною міграційною службою. Також введений порядок містить у собі список підстав, з яких громадянам України та інших країн можуть відмовити у в'їзді до Криму.

Платформа «Правозахисний порядок денний» – неформальна коаліція правозахисних організацій. Учасники платформи – Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, центр Громадянських Свобод, Amnesty International в Україні, центр інформації про права людини, Центр досліджень правоохоронної діяльності, Будинок прав людини в Києві, центр «Соціальна Дія», проект «Без кордонів», Євромайдан SOS.

XS
SM
MD
LG