Доступність посилання

ТОП новини

У столиці Молдови сталися сутички під час мітингу за відставку всієї влади


На мітингу за відставку влади в Молдові зібралось до 100 тисяч осіб
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:09 0:00

У столиці Молдови Кишиневі сталися сутички в перебігу багатолюдної демонстрації в центрі міста, учасники якої вимагають відставки всієї влади країни. Поліція відбила спробу групи протестувальників прорватися до будівлі Генеральної прокуратури, кілька людей потерпіли.

Тим часом на центральній площі Великих національних зборів мирно триває демонстрація, число учасників якої становить від приблизно 60 тисяч (оцінка поліції) до понад 100 тисяч (твердження організаторів). Ця площа названа іменем масових народних зібрань, що відбувалися на ній у 1989–1991 роках іще за радянської влади і вимагали відновлення незалежності Молдови.

Учасники нинішньої акції теж проголосили себе Великими національними зборами і заявляють, що не підуть із площі, поки не отримають відповіді влади на всі свої вимоги, й готуються встановити наметове містечко.

Вони вимагають розпуску парламенту і відставки президента й проведення дострокових парламентських і президентських виборів, причому останні мають бути всенародними (нині президента Молдови обирає парламент).

Також серед їхніх вимог – відставка керівників цілої низки державних органів країни: Генеральної прокуратури, Національного банку, Антикорупційної комісії, Вищої судової палати, Апеляційної палати, Митної служби, Ради захисту конкуренції. На думку активістів, керівниками цих органів мають стати представники громадянського суспільства.

Крім того, демонстранти вимагають повернути суму у близько 1 мільярда євро, яка минулої осені нез’ясованим чином зникла з трьох провідних комерційних банків Молдови – як стверджують критики, за мовчазної згоди влади країни, яку вони звинувачують у скорумпованості.

Саме з протестів через те зникнення коштів постала Громадянська платформа «Гідність та істина», відома за скороченням DA, яка стала організатором нинішньої акції.

У резолюції мітингу мовиться, що його учасники прагнуть «домагатися визволення нашої держави, захопленої олігархами, мирним і цивілізованим чином». Вони також хочуть, щоб США і ЄС заборонили в’їзд нинішнім керівникам Молдови, і заявляють, що країну треба «повернути на шлях європейської інтеграції».

Прем’єр-міністр Молдови Валеріу Стрелец на зустрічі з представниками демонстрантів заявив, що створив робочу групу з представників низки міністерств під своїм керівництвом для того, щоб обговорювати вимоги демонстрантів.

XS
SM
MD
LG