Доступність посилання

ТОП новини

Демонстранти в Молдові встановили наметовий табір у центрі столиці


Під час акції протесту в Кишиневі, 6 вересня 2015 року
Під час акції протесту в Кишиневі, 6 вересня 2015 року

Учасники багатолюдної демонстрації проти влади в центрі столиці Молдови Кишинева під вечір розійшлися, але залишили на центральній площі міста кількадесят своїх наметів.

Організатори мітингу закликали учасників знову зібратися, «коли це буде необхідно», щоб домогтися виконання їхніх вимог, і заявили, що намети з активістами стоятимуть, доки влада не виконає ці вимоги.

Число учасників демонстрації на центральній площі Великих національних зборів становило вдень від приблизно 40–60 тисяч (оцінка поліції) до понад 100 тисяч (твердження організаторів). Ця площа названа іменем масових народних зібрань, що відбувалися на ній у 1989–1991 роках іще за радянської влади і вимагали відновлення незалежності Молдови.

На мітингу за відставку влади в Молдові зібралось до 100 тисяч осіб
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:09 0:00

Учасники нинішньої акції теж проголосили себе Великими національними зборами.

Вони вимагають розпуску парламенту і відставки президента й проведення дострокових парламентських і президентських виборів, причому останні мають бути всенародними (нині президента Молдови обирає парламент).

Також серед їхніх вимог – відставка керівників цілої низки державних органів країни: Генеральної прокуратури, Національного банку, Антикорупційної комісії, Вищої судової палати, Апеляційної палати, Митної служби, Ради захисту конкуренції. На думку активістів, керівниками цих органів мають стати представники громадянського суспільства.

Крім того, демонстранти вимагають повернути суму у близько 1 мільярда євро, яка минулої осені нез’ясованим чином зникла з трьох провідних комерційних банків Молдови – як стверджують критики, за мовчазної згоди влади країни, яку вони звинувачують у скорумпованості.

Саме з протестів через те зникнення коштів постала Громадянська платформа «Гідність та істина», відома за скороченням DA, яка стала організатором нинішньої акції.

У резолюції мітингу мовиться, що його учасники прагнуть «домагатися визволення нашої держави, захопленої олігархами, мирним і цивілізованим чином». Вони також хочуть, щоб США і ЄС заборонили в’їзд нинішнім керівникам Молдови, і заявляють, що країну треба «повернути на шлях європейської інтеграції».

Прем’єр-міністр Молдови Валеріу Стрелец заявив, що створив робочу групу з представників низки міністерств під своїм керівництвом для того, щоб обговорювати вимоги демонстрантів, і запросив їхніх представників на зустріч до будівлі одного з міністерств. Демонстранти відмовилися, заявивши, що прагнуть зустрічі тільки в будівлі уряду, де працює прем’єр. Цього дня сторони так і не зустрілися.

Зникнення суми приблизно в один мільярд доларів – це десь 20 відсотків від річного валового внутрішнього продукту Молдови – з трьох банків країни в час напередодні парламентських виборів у листопаді 2014 року відтоді є постійним мотивом внутрішньополітичних подій у Молдові.

XS
SM
MD
LG