Доступність посилання

ТОП новини

Заява України про визнання юрисдикції не означає автоматичного початку розслідування – Міжнародний кримінальний суд


Павло Клімкін (л) і секретар МКС Герман фон Гебель (п), Гаага, 8 вересня 2015 року
Павло Клімкін (л) і секретар МКС Герман фон Гебель (п), Гаага, 8 вересня 2015 року

Міжнародний кримінальний суд підтвердив отримання заяви України про визнання юрисдикції у справах можливих злочинів у перебігу агресії Росії, але застеріг, що це не означає автоматичного початку розслідування.

Як повідомила прес-служба суду, тільки прокурор МКС може вирішити, чи просити суддів дозволу на початок розслідування, якщо вона вирішить, що наявна інформація дає достатні підстави для цього. Якщо ж розслідування буде відкрите, то, знову ж, тільки прокурор Міжнародного кримінального суду може вирішити на підставі зібраних доказів, чи просити суддів про ордери на арешт чи виклики до суду осіб, яким будуть висунені звинувачення відповідно до юрисдикції МКС.

Раніше у вівторок, 8 вересня, міністр закордонних справ України Павло Клімкін повідомив, що вручив секретареві Міжнародного кримінального суду Германові фон Гебелю заяву Верховної Ради України про визнання юрисдикції цього суду у справі злочинів, підсудних МКС і скоєних на території України з 20 лютого 2014 року.

Він назвав цю подію «історичним моментом». За словами міністра, тим самим Україна визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду щодо злочинів проти людяності і воєнних злочинів, вчинених із моменту початку агресії Росії.

Крім того, додав він, у МКС також відзначили активне сприяння української влади в розслідуванні злочинів на Майдані. «Моя відповідь і позиція: це наш моральний обов’язок», – написав Клімкін у твітері. «Злочини проти майданівців, злочини агресора та підтримуваних ним терористів не залишаться безкарними», – наголосив він.

Павло Клімкін опублікував і текст листа, в якому нагадано, що Верховна Рада ще 4 лютого 2015 року схвалила заяву про «визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо злочинів проти людяності і воєнних злочинів, скоєних чільними посадовцями Росії і ватажками терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР», що призвели до надзвичайно тяжких наслідків і масових убивств громадян України». Цю юрисдикцію Україна визнає, починаючи з 20 лютого 2014 року й на необмежений термін.

Міністр не пояснив, чому лист про це подається до МКС тільки зараз.

Раніше, на початку квітня 2014 року, Україна вже подала схожу заяву про визнання юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо підозрюваних злочинів, скоєних попередньою владою в період протистояння Майдану по всій країні з 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014-го. Ту заяву Верховна Рада ухвалила наприкінці лютого 2014 року.

Україна ще не ратифікувала Римський статут Міжнародного кримінального суду, бо існували застереження, що він може не відповідати чинній Конституції. Але статут передбачає можливість, що й без ратифікації держава може визнати юрисдикцію суду в певних справах, подавши про це належну заяву.

Міжнародний кримінальний суд розглядає такі найсерйозніші злочини, що стосуються всієї міжнародної спільноти, як геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини і злочин агресії.

Росія постійно стверджує, що взагалі не причетна як держава до подій останнього часу в Україні, всупереч численним доказам її прямого втручання.

XS
SM
MD
LG