Доступність посилання

ТОП новини

Яценюк не воював у Чечні, історія Бастрикіна не сходиться – учасник Першої чеченської війни


Хусейн Ісханов

Український прем’єр-міністр Арсеній Яценюк не воював на боці Чечні упродовж 1994–1995 років, як про це твердив голова Слідчого комітету Росії Олександр Бастрикін, сказав в ексклюзивному коментарі Радіо Свобода чільний чеченський польовий командир.

«Керівник слідчого комітету коли сказав, що прем’єр-міністр України воював на чеченському боці, – я ледве зі стільця не впав. Мені так смішно було!» – сказав Хусейн Ісханов, який був заступником керівника штабу Збройних сил самопроголошеної Чеченської Республіки Ічкерії в 1994–1996 роках.

Він вказав на суперечності у звинуваченнях Бастрикіна.

Як стверджував голова Слідчого комітету Росії, Яценюк брав участь щонайменше у двох збройних зіткненнях: 31 грудня 1994 року на площі «Мінутка» у Грозному та в лютому 1995 року в цьому ж місті, «а також у катуваннях і розстрілі полонених військовослужбовців російської армії» в Жовтневому районі Грозного 7 січня 1995 року, мовиться в розлогому інтерв’ю Бастрикіна, опублікованому у вівторок.

Ісханов, що був тоді знайомий із українцями, які воювали на боці Чечні, заявляє, що це не може відповідати дійсності. Зокрема, у зазначений головою Слідчого комітету день, 31 грудня 1994 року, площа «Мінутка» була вільною – бою там взагалі не було. «Бойові дії тоді були лише в центрі міста», – каже він.

А в Жовтневому районі Грозного на початку 1995 року росіян узагалі не було, каже Ісханов. Тож молодий Яценюк не міг там брати в полон і катувати росіян, додає він.

Хусейн Ісханов наполяє: всі українці, які були тоді в Грозному, – були на видноті, і немає фото чи відеодоказів, які б зафіксували присутність там Яценюка.

Він пригадує групу з 12 українців, які тоді виступали в конфлікті на боці Чечні, й каже, що ті писали національність на касках і носили зелені пов’язки, аби їх не плутали з росіянами. Яценюка серед них не було, наполягає Ісханов.

У вівторок, 8 вересня, в Росії офіційна урядова «Російська газета» оприлюднила велике інтерв’ю з головою Слідчого комітету Росії, в якому Олександр Бастрикін висунув багато звинувачень у «злочинах» проти низки українців – у першу чергу проти народного депутата Надії Савченко, але також і проти інших українських діячів і посадовців – у традиційному стилі кремлівської антиукраїнської пропаганди. Серед багатьох таких тверджень, більшість яких він нічим не обґрунтував, Бастрикін заявив і про нібито участь Яценюка в бойових діях у Чечні наприкінці 1994-го й на початку 1995 року в перебігу повстання в цій республіці в Росії за її незалежність на боці борців за цю незалежність проти російських військ.

У той час 20-річний Яценюк був студентом юридичного факультету Чернівецького університету.

Перша чеченська війна – воєнний конфлікт між центральною владою Росії і збройними прихильниками незалежності Чечні, що відбувався переважно на території Чечні у період з 1994 року по 1996 рік. Результатом конфлікту стала перемога чеченських загонів та виведення російських військ, масові руйнування й жертви та фактичне здобуття Чечнею незалежності без її офіційного визнання.

XS
SM
MD
LG