Доступність посилання

ТОП новини
19 Грудень 2018, Київ 04:27

«Нафтогаз» назвав ризиком для безпеки постачання газу «надлишкові» газогони «Газпрому»


Голова правління «Нафтогазу України» Андрій Коболєв назвав плани розширити російський газогін «Північний потік» не лише ударом по інтересах України та Словаччини, а й збільшенням залежності Євросоюзу від Росії.

«Надлишкові газопроводи – це вибір, а вибір – це добре. Але не для європейських споживачів, а для Росії: якщо ці газопроводи буде побудовано, саме вона буде вирішувати, куди, кому й на яких політичних умовах постачати газ», – сказав він у перебігу робочого візиту до Словаччини.

«Європа має рішуче стати на захист своїх інтересів та не допустити будівництва нових маршрутів, підконтрольних «Газпромові». Традиційний маршрут через Україну та Словаччину – прямий, потужний та непідконтрольний «Газпромові» шлях постачання російського газу до Європи», – мовиться в заяві «Нафтогазу» з цього приводу.

Також у четвер, 10 вересня, прем’єр-міністри України і Словаччини Арсеній Яценюк і Роберт Фіцо різко розкритикували розширення російського газогону «Північний потік» на прес-конференції після їхньої зустрічі у Братиславі.

За словами Яценюка, цей проект «антиєвропейський і антиукраїнський» і несправедливий щодо України та її європейських партнерів. Як заявив прем’єр, для України новий російський проект означає виключення з транзиту газу і втрату щороку 2 мільярдів доларів плати за це, а для Європи він призведе до монополізації постачань газу і його подорожчання. Так само, додав він, і Словаччина втрачатиме по 800 мільйонів доларів плати за транзит.

Фіцо, зі свого боку, прокоментував рішення газотранспортних компаній кількох західноєвропейських країн і російського «Газпрому» про розширення потужності газогону «Північний потік» словами: «Вони просто роблять із нас ідіотів!» За його словами, не можна з політичного погляду декілька років і місяців говорити про потребу стабілізувати ситуацію в газотранспортній галузі, а потім ухвалити рішення, яке ставить не тільки Україну, але передусім Словаччину до незавидної позиції.

Він назвав таке рішення західноєвропейських газових компаній зрадою країни-члена Європейського союзу, тобто Словаччини, і прямо суперечить результатам газових переговорів, які Євросоюз вів на політичному рівні з Україною. Він також пообіцяв, що порушить це питання на засіданні Європейської ради – найвищого політичного керівного органу ЄС.

Як сказав словацький прем’єр, він відкидає почутий ним аргумент, що цей договір є «лише справою торгівлі, бізнесу».

Майже тиждень тому, 4 вересня «Газпром» підписав акціонерну угоду з енергетичними компаніями західних членів ЄС про план побудови Nord Stream-2 – двох нових ниток газогону «Північний потік», яким газ із родовищ на півночі Росії дном Балтійського моря подається з Росії до Німеччини, оминаючи сухопутний транзит іншими країнами.

Recommended

XS
SM
MD
LG