Доступність посилання

ТОП новини

Донецькі сепаратисти почали «реєстрацію документів кандидатів на виборах»


Роман Лягін, який називає себе «головою ЦВК» угруповання «ДНР», архівне фото
Роман Лягін, який називає себе «головою ЦВК» угруповання «ДНР», архівне фото

Сепаратисти з донецького угруповання «ДНР», визнаного в Україні терористичним, заявили, що почали реєструвати документи кандидатів у незаконних «місцевих виборах», які вони мають намір влаштувати на порушення мінських домовленостей.

За повідомленням самозваної «центральної виборчої комісії» угруповання, документи будуть приймати до 22 вересня.

У п’ятницю, 18 вересня, в цій «комісії» вже заявляли, що точне число мешканців і потенційних виборців на окупованій частині Донецької області, де діє це угруповання, невідоме, тому всіх охочих «проголосувати» будуть руками вписувати в додаткові списки.

Крім того, там заявили, що досі не знають ані бюджету цих «виборів», ані кількості «бюлетенів» для них, ані навіть точної кількості дільниць і членів комісій.

Того ж дня в Києві висловили сподівання, що «вибори» в окупованій частині Донеччини, які прямо порушують мінські домовленості, все-таки не відбудуться.

Такої ж думки дотримуються і у світовій спільноті. Зокрема, міністр закордонних справ Швеції Марґот Вальстрем заявила у п’ятницю, що схвалення Росією фіктивних «виборів» на Донбасі є грубим порушенням мінських домовленостей. Для виборів у цьому регіоні життєво важливим є дотримання стандартів ОБСЄ і законодавства України, нагадала вона у твітері.

Натомість у Росії речник Міністерства закордонних справ Марія Захарова заявила в четвер, 17 вересня, що Москва «розуміє» і вважає «вимушеним» рішення сепаратистів проводити власні «вибори» всупереч мінським домовленостям. Вона стверджувала, що цей крок викликаний нібито «порушеннями з боку офіційного Києва засад мінських домовленостей» та «імітацією їхнього виконання». На її думку, в першу чергу ці «порушення й імітації» стосуються здійснення Києвом «односторонніх кроків у питанні політичного врегулювання, а не на підставі прямого діалогу між Києвом і Донбасом». Те, що, за її словами, Київ «не веде прямого діалогу з представниками Донбасу», складає, як вона стверджувала, проблему з «наріжним каменем» реалізації мінських домовленостей.

У середу, 16 вересня, чільний ватажок угруповання «ДНР» Олександр Захарченко підписав «указ» про проведення «місцевих виборів» на захоплених цим угрупованням територіях, на порушення мінських домовленостей. Їхній перший етап – «вибори голів районних і міських адміністрацій» – призначений на 18 жовтня. «Вибори» на інших рівнях, зокрема, сільському й селищному, там мають влаштовувати вже десь у першому півріччі наступного року. У луганському угрупованні «ЛНР» заявляли, що наступного тижня теж «офіційно» призначать свої так само незаконні «вибори»; досі йшлося про те, що їх мають влаштовувати 1 листопада. При цьому в обох угрупованнях, визнаних в Україні терористичними, твердять, нібито їхні «вибори» відповідатимуть мінським домовленостям.

У Києві й на Заході вже не раз звертали увагу, що такі самооголошені «вибори» прямо суперечать цим домовленостям, а їхнє проведення зірве мінський мирний процес на окупованій частині Донбасу. Президент України Петро Порошенко в середу, 16 вересня, закликав союзників України продовжити й розширити санкції проти Росії через плани підтримуваних нею сепаратистів провести незаконні «вибори».

Мінські домовленості, зокрема, остання з них – Комплекс заходів, передбачають, що місцеві вибори на тимчасово окупованих територіях на Донбасі мають відбутися на підставі законодавства України, з дотриманням стандартів ОБСЄ і за моніторингу з боку БДІПЛ ОБСЄ.

Відповідно до нині чинного українського законодавства, місцеві вибори, що відбудуться в Україні 25 жовтня, наразі не проводяться в тимчасово окупованих частинах Донецької й Луганської областей.

У Росії постійно стверджують, ніби влада України порушує мінські домовленості тим, що не йде на «прямий діалог із представниками Донецька і Луганська», вочевидь маючи на увазі ватажків тамтешніх збройних угруповань підтримуваних Росією сепаратистів, визнаних в Україні терористичними.

У Києві ж звертають увагу, що дії, пов’язані з Донбасом, там узгоджують із легітимними представниками регіону – але не з сепаратистами з угруповань «ДНР» і «ЛНР», що захопили частину регіону збройною силою за підтримки Росії.

XS
SM
MD
LG