Доступність посилання

ТОП новини
12 Грудень 2018, Київ 21:41

Суд у Грозному відібрав присяжних у справі Карпюка та Клиха – правозахисники


У Росії у Верховному суді Чечні у Грозному відібрали 20 присяжних (12 основних та 8 запасних), які виноситимуть рішення у справі громадян України Миколи Карпюка та Станіслава Клиха, повідомляє правозахисна організація «Центр громадянських свобод» із посиланням на адвоката Миколи Карпюка Докку Іцлаєва.

Наступне засідання, вже з участю присяжних, призначене у Верховному суді Чечні на 26 жовтня, мовиться в повідомленні.

Адвокат також повідомив, що захист Карпюка заявив судові про застосування жорстоких катувань щодо підзахисного. «Утім, суд категорично відмовився здійснювати ті дії, що покладені на нього законом у зв’язку з такою заявою. І цей факт тільки підтверджує правильність рішення захисту Карпюка та Клиха щодо розгляду справи судом присяжних», – наводять правозахисники слова Іцлаєва.

Після відмови суду розглядати заяву щодо катувань Докка Іцлаєв відразу ж звернувся з заявою до Слідчого комітету Росії.

Окрім того, захист заявив клопотання про припинення кримінального переслідування щодо Миколи Карпюка в частині бандитизму (ч. 1 ст. 209 Кримінального кодексу Росії) у зв’язку з вичерпанням терміну давності.

Іцлаєв вважає, що суд усе ж таки може ухвалити рішення на користь захисту, хоча прокурор і заперечував проти цього клопотання, стверджуючи, що воно передчасне. Суд, щоб вирішити, чи задовольняти, а чи відхиляти це клопотання, пішов до нарадчої кімнати. Своє рішення суддя має оголосити у вівторок, 13 жовтня, мовиться в повідомленні.

Другим захисником Миколи Карпюка став відомий російський адвокат Ілля Новиков, який також захищає Надію Савченко. Станіслава Клиха захищає адвокат Марина Дубровіна.

У справі, яку розглядає Верховний суд Чечні у Грозному, українців Миколу Карпюка і Станіслава Клиха звинувачують в «участі в банді», вбивстві й замахові на вбивство російських військовослужбовців. Російське слідство стверджує, що Клих і Карпюк в часи Першої чеченської війни створювали в Україні групи для участі в боях проти російських військ за незалежну Чечню, а Карпюк у кінці 1994 й на початку 1995 року сам брав таку участь.

26 серпня у Слідчому комітеті Росії повідомили, що направили до суду для розгляду по суті кримінальну справу щодо громадян України Миколи Карпюка, Станіслава Клиха та Олександра Малофеєва, обвинувачених у вбивствах на території Чечні в 1990-х роках.

За версією російського слідства, на початку 1990-х років на території України була створена «воєнізована політична організація УНА-УНСО» (насправді тоді це були дві окремі організації – ред.), метою якої нібито було «здійснення протидії російській владі у будь-якій формі і знищення громадян Російської Федерації російської національності», і Карпюк, Клих і Малофеєв були «членами УНА-УНСО».

Справа щодо Малофеєва виділена в окреме провадження у зв’язку з укладенням ним досудової угоди про співпрацю.

За інформацією ЗМІ, російські спецслужби викрали Карпюка в березні 2014 року в Чернігівській області, Клиха затримали в серпні того ж року в російському місті Орел.

Українські правозахисники називають Миколу Карпюка та Станіслава Клиха серед громадян України, яких утримують за ґратами в Росії з політичних мотивів. За словами голови Центру громадянських свобод Олександри Матвійчук, до Микола Карпюка протягом 14 місяців із моменту затримання не допускали українського консула.

Recommended

XS
SM
MD
LG