Доступність посилання

ТОП новини

ЦУМ орендує у Київради землю на Хрещатику у десятки разів дешевше від ринкової ціни – «Схеми»


ТОВ «Столичний ЦУМ», яке з 2011 року належить компанії «Еста Холдинг» мільярдера Ріната Ахметова, орендує частину землі на Хрещатику в десятки разів дешевше від ринкової ціни. Такий висновок зробили журналісти програми «Схеми», спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший», в результаті аналізу цін на нерухомість у центрі Києва.

Як свідчать рішення Київської міськради від 21 травня 2015 року, Київрада поділила кадастрову ділянку на Хрещатику, 36 – саме ту, де й стоїть будівля самої ради, – і її частину площею у 68 квадратних метрів відрізала й віддала ЦУМу на 10 років під обслуговування та експлуатацію будівлі з можливістю подальшого викупу.

Рішення Київської міськради від 21 травня 2015 року про надання землі ТОВ «Столичний ЦУМ»
Рішення Київської міськради від 21 травня 2015 року про надання землі ТОВ «Столичний ЦУМ»

Землю під майном компанія взяла в оренду на 10 років – за 26,6 тисячі гривень на рік, мовиться в договорі оренди, котрий надали журналістам «Схем» у міській раді.

За даними міжнародної консалтингової компанії Colliers International, знайти на Хрещатику нову землю для оренди майже неможливо. Усі оперують вже наявними комерційними площами. Через дефіцит землі вартість оренди квадратного метра наявної забудови тут у середньому становить 75–80 доларів на місяць, тобто приблизно 1800 гривень. А ЦУМ сплачує трохи більше 26 тисяч гривень на рік за 68 квадратів, тобто майже 33 гривні за квадратний метр на місяць – у 54 рази менше від ринкової вартості забудованої площі.

Проте голова постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування й архітектури Володимир Прокопів розповідає, що столичний бюджет отримує з цієї угоди непогані гроші.

«... були люди, які казали, що не треба віддавати землю цьому підприємству – ну, бо одіозний власник. <…> ... за землю треба платити. Всім. Тому такий аргумент був сприйнятий, і дане рішення було Київською міською радою ухвалене», – пояснює чиновник.

Крім того, землю надали в оренду під обслуговування й експлуатацію будівлі. Але наразі ця територія забудована приміщенням ЦУМу, що суперечить цільовому призначенню ділянки.

«Ми домовилися на одному з етапів будівництва, що ми викуповуємо у них (Київради – ред.) смітник, ставимо їм новий смітник. <…> І повністю закриваємо периметр, щоб не було цього «вибитого зуба». Нам треба було, щоб закрити цей периметр, просто оформити землю, технічний момент», – пояснює Антон Глівінський, голова департаменту комунікацій та зв’язків з громадськістю «Еста Холдингу».

Експерти із земельного права натомість вважають, що такі договори оренди – спроба легалізації Київрадою самочинної забудови у себе в дворі.

«Цілком можливо, що це спосіб легалізації самовільної забудови. Якщо дійсно там уже встигли щось побудувати, а всі скромно вважали це приміщенням того старого ЦУМу, то, можливо, для Київради це могло бути підставою відрізати шматочок землі і віддати її сусідам своїм. <…> Факт залишається фактом: відрізаний шматочок найдорожчих земель у державі», – розповідає завідувач кафедри землевпорядного проектування Національного університету біоресурсів і природокористування (НУБіП) України Андрій Мартин.

Нині реконструкція ЦУМу, яка розпочалася у 2013 році, триває і має завершитися влітку 2016 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG