Доступність посилання

ТОП новини
20 травня 2019, Київ 13:25

Україна ще не отримала пропозиції ціни на російський газ – Коболєв


Андрій Коболєв, архівне фото

Київ іще не отримав офіційної пропозиції російської сторони щодо конкретної ціни на газ для України на перший квартал 2016 року, заявив голова правління «Нафтогазу України» Андрій Коболєв.

В інтерв’ю, яке оприлюднив телевізійний «5-й канал», він нагадав, що ціни на газ зараз падають.

При цьому Коболєв звернув увагу, що якщо раніше переговори з російським «Газпромом» були важкими й політизованими, то нині вони стали значно простішими й суто комерційними.

«Домовимося – окей, не домовимося – будемо купувати газ в іншому місці», – сказав він.

«Ми відносно відкрито повідомили російських колег про те, які умови нам потрібні для того, щоб газ був конкурентний, і що треба робити для того, щоб ми відновили придбання цього газу – наприклад, у грудні Україна не імпортувала російського газу і зараз не імпортує. Тобто ми чекаємо на те, чи будуть наші комерційні пропозиції сприйняті комерційним шляхом. Нас уважно вислухали, і російська сторона зараз, наскільки мені відомо, обговорює, яке рішення буде щодо України. І якщо раніше це був важкий переговорний процес, то якраз я вважаю одним із великих досягнень, чому можна говорити про повне «зняття з голки чи з гачка», те, що зараз це комерційний процес», – заявив керівник «Нафтогазу».

У перебігу інтерв’ю він звернувся й до теми про те, що «Газпром» перестав бути для України монополістом у постачанні газу. «Ми пройшли певну «точку неповернення» в цьому процесі. І ця точка настала саме у 2015 році. Це означає, що ми кардинально змінили характер, формат і саме ставлення до нас із боку російського колись у минулому монополіста. «Газпром» більше не є монополістом на українському ринку. «Газпром» більше не має того впливу, через який усі вважали, що ми були «на гачку». А ми справді раніше були «на гачку». Це змінилося – саме у 2015 році», – заявив Коболєв.

«Ми змогли диверсифікувати постачання газу, і саме той факт, що зараз російська сторона телефонує нам і пропонує: давайте, ми дамо знижку і будемо продавати вам газ, – став результатом саме диверсифікації», – додав він.

1 січня в Росії офіційно опублікували постанову уряду цієї країни про встановлення формули для обчислення знижки у пропонованій ціні на газ для України на перший квартал 2016 року шляхом зменшення ставки експортного мита. Як підрахували російські агентства, з урахуванням повідомлень російського «Газпрому» ще на початку грудня, що повна ціна російського газу для України за контрактами 2009 року на перший квартал 2016-го мала б становити 230 доларів США за тисячу кубометрів, тз цією новою знижкою ця ціна має скласти близько 212,23 долара за тисячу кубометрів.

Тим часом іще 5 грудня 2015 року міністр енергетики Росії Олександр Новак заявляв, що його країна більше не надаватиме знижки в ціні на газ для України.

В Україні ж 21 грудня 2015 року міністр енергетики і вугільної промисловості Володимир Демчишин заявляв, що Росія зможе продати Україні газ у першому кварталі 2016-го тільки за умови зниження ціни до менш ніж 200 доларів за тисячу кубометрів. У Києві звернули увагу, що інакше ціна російського газу буде неконкурентною порівняно з пропозиціями на європейському ринку.

Перед тим, 9 грудня, Демчишин також заявляв, що Україна зараз має необхідний ресурс, щоб упевнено пройти опалювальний сезон, і в газовому питанні ні від кого не залежить.

Нині на європейських газових ринках газу так звана спотова ціна, що, на відміну від передбаченої довготривалими контрактами формульної ціни, визначається моментальним балансом попиту і пропозиції, становить близько 170 доларів за тисячу кубометрів, без урахування вартості транспортування.

Україна останнім часом різко обмежує чи й припиняє закупівлі російського природного газу, купуючи його натомість у країнах Європи за реверсною схемою, використовуючи для цього частину своїх газогонів у зворотному від проектного напрямку. Востаннє Україна купувала російський газ – 2 мільярди кубометрів для своїх сховищ для проходження зими – наприкінці листопада, після чого знову припинила його закупівлі.

Росія запровадила для України знижку в ціні на газ за рахунок зменшення вивізного мита в розмірі не більш ніж 30 відсотків від ціни за контрактами 2009 року, але при цьому не більш ніж 100 доларів за тисячу кубометрів, за так званими харківськими домовленостями 2010 року, які також продовжували перебування російського Чорноморського флоту в українському Криму. Після окупації Криму Росія стала твердити, що харківські домовленості вже не чинні, але все ж досі надавала Україні передбачену цими угодами знижку.

30 грудня 2015 року президент Росії Володимир Путін підписав закон про одностороннє припинення його країною дії договору про зону вільної торгівлі в межах СНД стосовно України з 1 січня 2016-го. Але одночасно він підписав і указ, яким робить виняток із цього закону стосовно природного газу. Як вирішив президент Росії, дія договору про вільну торгівлю відновлюється щодо України стосовно мита, яке Росія застосовує при експорті природного газу в газоподібному стані.

XS
SM
MD
LG