Доступність посилання

ТОП новини
16 Лютий 2019, Київ 06:14

КСУ 30 січня почне розгляд доопрацьованого проекту змін до Конституції в частині правосуддя


©Shutterstock

У суботу, 30 cічня, Конституційний суд України розпочне розгляд справи за зверненням Верховної Ради про надання висновку щодо відповідності доопрацьованого законопроекту про внесення змін до Конституції в частині правосуддя вимогам статей 157 і 158 Конституції. Про це повідомили у прес-службі КСУ.

28 січня народні депутати України 231 голосами висловились за направлення до Конституційного суду законопроекту № 3524 про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя.

До того, у грудні минулого року Верховна Рада вже направляла до КСУ президентський законопроект про внесення змін до Конституції в частині правосуддя. 22 січня суд визнав, що запропоновані зміни відповідають вимогам Конституції.

Відповідно до процедури, після отримання висновку Конституційного суду парламент попередньо схвалює законопроект щонайменше 226 голосами, остаточно закон про внесення змін до Конституції України ухвалюється на наступній сесії конституційною більшістю (не менше ніж 300 голосами).

У жовтні минулого року Венеціанська комісія на пленарному засіданні надала позитивний висновок щодо проекту змін до Конституції України в частині правосуддя.

Перша із фундаментальних змін, закладених у положеннях проекту, – те, що розвиток кар’єри суддів та питання звільнення суддів більше не залежатимуть від Верховної Ради і президента. Ці повноваження покладаються на Вищу раду правосуддя – реформовану Вищу раду юстиції, а президент лише затверджуватиме ці призначення своїм указом.

Також передбачається перехід від 4-рівневої до 3-рівневої судової системи. Реформа судової системи передбачає також зміну вимог до кандидатів на посаду судді: вік не менше ніж 30 років і щонайменше 5 років правничого стажу. Судді, які бажають продовжити свою роботу на посаді, повинні будуть пройти оцінювання за критеріями компетентності, доброчесності і дотримання професійної етики. Крім того, відтепер перед призначенням на посаду судді рік навчатимуться у Національній школі суддів України.

Та попри це, низка експертів наголошує на ризику повторення ситуації, коли у судах, як і в органах прокуратури, після переатестації можуть залишитися ті ж самі люди.

Загалом в Україні працює близько 9 тисяч суддів. Згідно з численними соціологічними опитуваннями, довіра до судової гілки влади складає не більше ніж 3%.

Recommended

XS
SM
MD
LG