Доступність посилання

ТОП новини
17 Листопад 2018, Київ 18:54

КСУ 1 лютого надасть висновок щодо оновленого проекту змін до Конституції щодо правосуддя


©Shutterstock

Конституційний суд України 1 лютого оприлюднить висновок у справі за зверненням Верховної Ради щодо відповідності доопрацьованого законопроекту про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя, повідомляє прес-служба суду.

30 cічня КСУ розпочав розгляд справи щодо цього звернення.

28 січня народні депутати направили до Конституційного суду доопрацьований президентський законопроект № 3524 про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя. 27 січня президент України Петро Порошенко вніс до Верховної Ради України доопрацьований законопроект №3524. Цей документ президент вніс як невідкладний для позачергового розгляду. Законопроект зберігає за Верховною Радою право відправляти у відставку генпрокурора.

У поданні зазначалося, що доопрацювання законопроекту зумовлено необхідністю забезпечення досягнення «політичного консенсусу у вирішенні питання щодо можливості висловлення парламентом недовіри генеральному прокуророві, що має наслідком його відставку з посади».

До того, у грудні минулого року Верховна Рада вже направляла до КСУ президентський законопроект про внесення змін до Конституції в частині правосуддя. 22 січня суд визнав, що запропоновані зміни відповідають вимогам Конституції. У жовтні минулого року Венеціанська комісія на пленарному засіданні надала позитивний висновок щодо цього проекту змін до Конституції України в частині правосуддя.

Перша із фундаментальних змін, закладених у положеннях проекту, – те, що розвиток кар’єри суддів та питання звільнення суддів більше не залежатимуть від Верховної Ради і президента. Ці повноваження покладаються на Вищу раду правосуддя – реформовану Вищу раду юстиції, а президент лише затверджуватиме ці призначення своїм указом.

Реформа судової системи передбачає також зміну вимог до кандидатів на посаду судді: вік не менше ніж 30 років і щонайменше 5 років правничого стажу. Судді, які бажають продовжити свою роботу на посаді, повинні будуть пройти оцінювання за критеріями компетентності, доброчесності і дотримання професійної етики. Крім того, відтепер перед призначенням на посаду судді рік навчатимуться у Національній школі суддів України.

Загалом в Україні працює близько 9 тисяч суддів. Згідно з численними соціологічними опитуваннями, довіра до судової гілки влади складає не більше ніж 3%.

Відповідно до процедури, після отримання висновку Конституційного суду парламент попередньо схвалює законопроект щонайменше 226 голосами, остаточно закон про внесення змін до Конституції України ухвалюється на наступній сесії конституційною більшістю (не менше ніж 300 голосами).

XS
SM
MD
LG