Доступність посилання

ТОП новини
17 Листопад 2018, Київ 21:10

КСУ визнав конституційним доопрацьований проект змін до Конституції щодо правосуддя


©Shutterstock

Конституційний суд України визнав таким, що відповідає Основному закону, доопрацьований законопроект №3524 про внесення змін до Конституції в частині правосуддя.

Суд визнав законопроект таким, що відповідає вимогам статей 157 і 158 Конституції.

У висновку КСУ зазначається, що, відповідно до цих статей, Конституція України не може бути змінена, якщо зміни передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина або якщо вони спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України. Конституція України також не може бути змінена в умовах воєнного або надзвичайного стану.

28 січня народні депутати направили до Конституційного суду доопрацьований президентський законопроект № 3524 про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя.

27 січня президент України Петро Порошенко вніс до Верховної Ради України доопрацьований законопроект №3524. Цей документ президент вніс як невідкладний для позачергового розгляду. Законопроект зберігає за Верховною Радою право відправляти у відставку генпрокурора.

У поданні зазначалося, що доопрацювання законопроекту зумовлено необхідністю забезпечення досягнення «політичного консенсусу у вирішенні питання щодо можливості висловлення парламентом недовіри генеральному прокуророві, що має наслідком його відставку з посади».

До того, у грудні минулого року Верховна Рада вже направляла до КСУ президентський законопроект про внесення змін до Конституції в частині правосуддя.

22 січня суд визнав, що запропоновані зміни відповідають вимогам Конституції. У жовтні минулого року Венеціанська комісія на пленарному засіданні надала позитивний висновок щодо цього проекту змін до Конституції України в частині правосуддя.

Перша із фундаментальних змін, закладених у положеннях проекту, – те, що розвиток кар’єри суддів та питання звільнення суддів більше не залежатимуть від Верховної Ради і президента. Ці повноваження покладаються на Вищу раду правосуддя – реформовану Вищу раду юстиції, а президент лише затверджуватиме ці призначення своїм указом.

Реформа судової системи передбачає також зміну вимог до кандидатів на посаду судді: вік не менше ніж 30 років і щонайменше 5 років правничого стажу. Судді, які бажають продовжити свою роботу на посаді, повинні будуть пройти оцінювання за критеріями компетентності, доброчесності і дотримання професійної етики. Крім того, відтепер перед призначенням на посаду судді рік навчатимуться у Національній школі суддів України.

Відповідно до процедури, після отримання висновку Конституційного суду парламент попередньо схвалює законопроект щонайменше 226 голосами, остаточно закон про внесення змін до Конституції України ухвалюється на наступній сесії конституційною більшістю (не менше ніж 300 голосами).

XS
SM
MD
LG