Доступність посилання

ТОП новини

Суд у Грозному дискредитує захист Карпюка та Клиха – правозахисники


Станіслав Клих (л) і Микола Карпюк (п) на суді у Грозному, архівне фото

Громадські об’єднання «Євромайдан SOS» і Українська Гельсінська спілка з прав людини стурбовані ухваленим 21 квітня рішенням Верховного суду Чечні призначити додаткових захисників громадянам України Микола Карпюку та Станіславу Клиху проти їхньої волі і без узгодження з їхніми адвокатами.

В оприлюдненій 23 квітня спільній заяві двох організацій це рішення називають цинічним порушенням права на захист, гарантованого Європейською конвенцією про захист прав людини і російським законодавством.

На думку правозахисників, дії суду мають на меті дискредитацію позиції захисту перед присяжними на стадії дебатів сторін. «Євромайдан SOS» і Українська Гельсінська спілка з прав людини вказують, що адвокати Докка Іцлаєв і Марина Дубровіна впродовж усього судового процесу зуміли продемонструвати суду присяжних невинуватість підзахисних і необґрунтованість висунутих звинувачень.

Автори заяви вимагають припинити спроби обмежити право Карпюка і Клиха на ефективний правовий захист, а також спроби дискредитувати їхніх захисників за угодою.

У справі, яку розглядає Верховний суд Чечні у Грозному, українців Миколу Карпюка і Станіслава Клиха звинувачують в «участі в банді», вбивстві й замаху на вбивство російських військовослужбовців. Російське слідство стверджує, що Клих і Карпюк у часи Першої чеченської війни створювали в Україні групи для участі в боях проти російських військ за незалежну Чечню, а Карпюк у кінці 1994 й на початку 1995 року сам брав у них участь. Крім того, їм інкримінують участь у ті роки в організації «УНА-УНСО» (насправді тоді це були дві окремі організації – ред.), що заборонена в Росії з 2014 року.

За даними засобів інформації, російські спецслужби викрали Карпюка в березні 2014 року в Чернігівській області, Клиха затримали в серпні того ж року в російському місті Орлі. Обидва заперечують свою провину і заявляють, що були незаконно затримані, а визнання були отримані російським слідством під тортурами.

У лютому в Росії правозахисний центр «Меморіал» повідомив, що визнав політичними в’язнями громадян України Миколу Карпюка і Станіслава Клиха, яких там утримують за ґратами.

XS
SM
MD
LG