Доступність посилання

ТОП новини

Росія: «Газпром» знову додав вартість газу для сепаратистів до «боргу України»


Російський «Газпром» заявив, що борг перед ним «Нафтогазу України» за неузгоджені з Києвом постачання газу сепаратистам на сході України становить уже 656 мільйонів доларів, повідомляє російське агентство «Інтерфакс – Агентство газової інформації» з посиланням на новий щоквартальний звіт газового монополіста.

За цими даними, нині «Газпром» стверджує, що чистий борг «Нафтогазу» за постачання газу за період із 2013 до 2016 року, без урахувань пені і штрафів, становить 2 мільярди 856 мільйонів доларів США. Досі «Газпром» стверджував про основний борг на суму 2 мільярди 200 мільйонів доларів за період 2013–2014 років.

Таким чином, звертає увагу агентство, «Газпром» уперше склав разом постачання газу безпосередньо «Нафтогазові» і непідконтрольне «Нафтогазові» постачання газу безпосередньо сепаратистам на сході України. Досі «Газпром» висував «Нафтогазові» претензії про оплату газу для сепаратистів окремо від основної суми боргу, про яку він заявляє.

Загальна сума вимог «Газпрому» до «Нафтогазу», за даними звіту, нині становить 31 мільярд 750 мільйонів доларів. Значну частину цієї суми російська компанія нарахувала за принципом контракту «бери або плати», щоб покарати українську сторону за відмову купувати її газ, іще частина виникла через розбіжності щодо ціни газу: Київ заявляє, що заплатив сповна, в Москві стверджують, що треба було сплатити більше.

«Нафтогаз» не згоден із цими вимогами і вимагає перегляду контракту й його цінових умов, а також висуває до «Газпрому» зустрічні мільярдні претензії як недоплату через недопостачання газу в українські трубопроводи для транзиту до Європи, обсяги якого теж визначені контрактом і не виконуються російською стороною.

Ці та інші взаємні претензії двох компаній є предметом кількох позовів в Арбітражному інституті Торговельної палати Стокгольма, як передбачено контрактом. За даними зі звіту «Газпрому», наразі на завершення розгляду справи про умови контракту на постачання газу очікують уже не в червні, а наприкінці нинішнього чи на початку наступного року, а термін рішення у справі щодо транзитного контракту тим часом лишається попереднім – січень 2017 року.

«Газпром» іще з середини 2014 року перевів Україну на передоплату за газ і постачає тільки наперед оплачені обсяги; таким чином, із того часу борг «Нафтогазу» перед російським монополістом зрости не міг. Але в лютому 2015-го «Газпром» почав самочинно постачати газ сепаратистам на окуповані частини Донбасу через непідконтрольні Україні газовимірювальні пункти й заявляє, що цей газ теж має оплачувати Київ. У «Газпромі» заявляли, що обсяги, які Росія постачає безпосередньо сепаратистам, не будуть враховуватися при розрахунку сум передоплати з українського боку, але що таке постачання триватиме й далі. Українська сторона у відповідь уже не раз заявляла, що таке необліковане постачання, здійснене всупереч заявкам із Києва, порушує чинний контракт, і вона не має наміру оплачувати його й вимагає міжнародного розслідування цих незаконних дій російської компанії.

XS
SM
MD
LG