Доступність посилання

ТОП новини

Голова НАЗК: електронне декларування запустили без сертифікації


Наталія Корчак, архівне фото
Наталія Корчак, архівне фото

Голова Національного агентства запобігання корупції Наталія Корчак повідомила, що систему електронного декларування запустили, як і планувалося, опівночі на понеділок, 15 серпня за київським часом.

Як написала вона у фейсбуці, систему запустили «без політики і без істерики», вона працює, а тепер розробникам потрібно сконцентруватися на усуненні недоліків і отримати сертифікацію».

У коментарях до цього запису директор фірми-розробника програмового забезпечення «Міранда» Юрій Новиков зауважив, що систему запустили лише в режимі тестової експлуатації, без висновку про її відповідність вимогам безпеки інформації, відтак декларації, подані в цю систему, не мають правової сили.

Активісти боротьби з корупцією звертали увагу, що систему електронного декларування можуть запустити без атестату відповідності, тобто в режимі, що, за їхніми словами, унеможливить відповідальність чиновників за надану неправдиву інформацію. Як вважають борці з корупцією, подання через несертифіковану систему декларацій, що відтак будуть юридично не чинними, дасть можливість уникнути покарання за подані в них неправдиві дані, при цьому законодавство не передбачає можливості вимагати таку декларацію повторно, після запуску вже сертифікованої системи.

Зокрема, виконавчий директор антикорупційної організації «Transparency International Україна» Ярослав Юрчишин закликав президента і прем’єр-міністра України припинити запуск системи електронного декларування, доки не здійснено її сертифікації. Як написав він у фейсбуці, він також очікує заяви президента і прем’єра щодо критичності ситуації з е-декларуванням та перебрання процесу під свій контроль і відсторонення з посад керівників Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації та Національного агентства запобігання корупції на час розслідування.

Він також заявляв про «злочинну змову» НАЗК і «Держспецзв’язку», які, за його словами, зробили з «Міранди» цапа-відбувайла.

Раніше в неділю в НАЗК заявили, що, як і було передбачено раніше, агентство почне працювати в повному обсязі, включно з прийманням електронних майнових декларацій, із понеділка, 15 серпня, – незважаючи на те, що «Держспецзв’язку» відмовила в сертифікації програмного комплексу захисту інформації єдиного державного реєстру електронних декларацій. У відомстві висловили претензії до компанії «Міранда», що розробляла програмове забезпечення системи, компанія відкинула ці заяви й заявила, що зауваження стосуються моментів, які перебувають поза її компетенцією і на які вона не має ніякого впливу.

Запуск електронного декларування був давно запланований на 15 серпня. Близько 50 тисяч найвищих посадовців, що потрапляють під відповідну статтю закону «Про запобігання корупції», при цьому мають заповнити нові електронні декларації протягом 60 днів від запуску системи.

Запровадження електронного декларування є однією з умов надання Україні безвізового режиму з ЄС та кредитів МВФ.

XS
SM
MD
LG