Доступність посилання

ТОП новини

У Чорногорії почалися парламентські вибори, важливі для курсу країни


На одній із дільниць під час виборів, 16 жовтня 2016 року

У Чорногорії почалися парламентські вибори, які називають вирішально важливими для майбутнього курсу країни – в бік Заходу чи в бік Росії.

Прозахідна Демократична партія соціалістів, що вже тривалий час перебуває при владі, цього разу має сильних супротивників проросійського і просербського спрямування, що виступають проти вступу країни до НАТО і Європейського союзу.

За оцінками спостерігачів, прозахідний прем’єр-міністр Мило Джуканович нині чолить найбільшому викликові його владі, яку він утримує вже протягом 25 років на посадах прем’єра чи президента Чорногорії.

За даними опитувань, партія Джукановича все ж набере найбільше голосів, але цього разу, можливо, не зможе створити уряд самостійно і в такому разі буде змушена до коаліції з іншими партіями.

Посвідчення особи перевіряють на контрольному приладі
Посвідчення особи перевіряють на контрольному приладі

У Чорногорії, яка, відокремившись 2006 року від проросійської Сербії, різко змінила курс на євроатлантичну інтеграцію, існує досить глибокий розкол між прихильниками і супротивниками інтеграції з Заходом. Проросійський «Демократичний фронт» влаштовував демонстрації, що іноді доходили до насильства, вимагаючи референдуму щодо вступу країни до НАТО, а її діячі обіцяли в разі перемоги на виборах скасувати санкції проти Росії і розвинути з Москвою щонайтісніші економічні і політичні стосунки.

Відносини між Росією і Чорногорією погіршилися в березні 2014 року, коли невелика балканська країна приєдналася до санкцій Європейського союзу, накладених через агресію Росії проти України. Нове погіршення настало у травні, коли Чорногорія підписала протокол про вступ до НАТО – останній крок перед власне набуттям членства, на яке очікують у середині наступного року, після того, як цей протокол ратифікують усі нинішні члени НАТО.

За словами аналітиків, нинішня передвиборча кампанія зосереджувалася не так на політичних програмах партій, як на особі Джукановича й тому, чи має він і далі керувати країною. Опозиція звинувачує його в корупції, кумівстві і поганому керуванні економікою.

Джуканович, зі свого боку, звинувачує Кремль у втручанні у виборчу кампанію шляхом таємного фінансування опозиційних партій.

Усього за голоси 530 тисяч зареєстрованих виборців і 81 місце в парламенті Чорногорії змагаються 17 виборчих списків, у яких беруть участь загалом 34 партії.

XS
SM
MD
LG