Доступність посилання

ТОП новини

Amnesty International: Клих і Карпюк стали жертвами «пародії на правосуддя»


Микола Карпюк (п) і Станіслав Клих
Микола Карпюк (п) і Станіслав Клих

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International заявляє, що засуджені в Росії громадяни України Станіслав Клих і Микола Карпюк стали жертвами «пародії на правосуддя».

У своїй заяві організація наголошує, що Клих і Карпюк були засуджені за звинуваченням у вбивстві російських солдатів в Чечні в 1990-ті роки, незважаючи на надання переконливих доказів про те, що їх обох не було в нестабільному регіоні в той час. Крім того, правозахисники звертають увагу на те, що українців тортурами змушували до зізнання, а адвокатів до них не допускали протягом кількох місяців після арешту в 2014 році.

«Справа Росії проти цих людей не піддається логічному поясненню. Численні порушення справедливого судового розгляду і непереконливі докази обвинувачення свідчать про сфабриковану справу», – заявив Джон Дальхізен, директор Amnesty International у Європі й Центральній Азії.

«Замість того, щоб виправити цю кричущу пародію на правосуддя Верховний суд знову не розглянув докази і залишив в силі звинувачення по справі в цьому пропагандистсько-показовому судовому процесі», – додав він.

Як заявляють правозахисники, Станіслав Клих розповів, що його змушували пити горілку, поки він не втрачав свідомість, давали психотропні препарати, що змінюють свідомість, підвішували за ґрати його камери, катували електричним струмом і тримали в одиночній камері більше року. Жодну з цих заяв про катування не було розслідувано, наголосили в Amnesty International.

«Тортури вплинули на психічне здоров’я Станіслава Клиха, який виглядав стривоженим протягом всього процесу, що розпочався в жовтні 2015 року. Він роздягався в залі судового засідання, вигукував образи і вішався з ніг на голову в клітці відповідача… Всі запити про незалежну психіатричну експертизу щодо Станіслава Клиха було відхилено, і замість цього його визнали спроможним вистояти в суді. До моменту застосування тортур він не мав в анамнезі психічних захворювань», – йдеться в заяві Amnesty International.

«Ігнорування стану здоров’я Станіслава Клиха, незважаючи на докази, що свідчать про його вразливість, є жорстким і нелюдським. Його повинен оглянути незалежний медичний спеціаліст якомога швидше», – зазначив Джон Дальхізен.

Верховний суд Росії 26 жовтня відхилив апеляцію захисту і залишив у силі вирок у справі Карпюка і Клиха. У травні 2016 року Верховний суд Чечні засудив їх на 20 і 22,5 року ув’язнення відповідно. Колегія присяжних визнала українців винними в участі в бойових діях проти російських урядових військ під час Чеченської війни взимку 1994–1995 років у складі підрозділу «Вікінг», загибелі й пораненні кількох десятків російських солдатів.

Українці не визнають провини, заявляють, що ніколи не були в Чечні, були захоплені російськими силовиками незаконно і зазнали тортур під час слідства. Правозахисний центр «Меморіал» визнав їх політв’язнями.

XS
SM
MD
LG