Доступність посилання

ТОП новини

До 40-річчя Української Гельсінської групи вшановують дисидентів-правозахисників


З нагоди 40-річчя створення Української Гельсінської групи (УГГ) згадують зусилля правозахисників-дисидентів у відстоюванні в СРСР положень Прикінцевого акту Гельсінських угод та норм загальної Декларації прав людини. Урочисті зібрання проходять у Києві, Львові, Тернополі й інших містах України.

На Софійській площі у Києві 9 листопада пройшла спільна молитва біля могили патріарха Володимира, який теж був членом УГГ і політв’язнем.

Також учасники урочистостей відвідали могили сімох членів Української Гельсінської групи на Байковому кладовищі, зокрема, й засновників групи Миколи Руденка й Оксани Мешко.

Радіо Свобода висвітлювало діяльність Української Гельсінської групи від моменту її створення, повідомляло про арешти й переслідування її членів, а також поширювало інформацію про умови утримання політв’язнів у таборах.

До 40-річчя УГГ Радіо Свобода підготувало спецпроект.

З нагоди 40-ліття українського правозахисного руху у Львові 10 листопада розпочнеться Міжнародний Форум правозахисників-дисидентів. Участь у ньому візьмуть майже 100 колишніх політв’язнів із 16 країн світу, включно з Україною. Деяких загиблих політв’язнів представлятимуть члени їхніх родин. У стінах Українського католицького університету за участю молоді пройдуть обговорення головних викликів правозахисного руху.

За час свого існування – від 9 листопада 1976 року і до розпаду СРСР – членами Української Гельсінської спілки стала 41 людина. З них 24 – відбули у радянських концтаборах, в’язницях і психіатричних лікарнях загалом понад 170 років, а термін загальних вироків склав 550 років.

П’ятеро самопроголошених правозахисників заплатили за участь в УГГ життям – Михайло Мельник під тиском КДБ вчинив самогубство, а четверо – Юрій Литвин, Олексій Тихий, Валерій Марченко і Василь Стус – загинули в неволі.

XS
SM
MD
LG