Доступність посилання

ТОП новини

У Дніпрі презентували унікальну книжку і документи про Нестора Махна


У Дніпрі, в Меморіальному будинку-музеї Яворницького, відбулась презентація першого в Україні перевидання книжки Олексія Ніколаєва про Нестора Махна «Первый среди равных», здійсненого місцевим краєзнавцем та дослідником Миколою Чабаном. Захід приурочили до дня народження Махна.

Дніпровські історики, краєзнавці, письменники, журналісти зібрались, щоб подискутувати про суперечливу особистість ватажка селянського руху початку ХХ століття, а також дізнатись маловідомі факти про Махна та махновщину.

За словами краєзнавця Миколи Чабана, який є ініціатором перевидання в Україні книжки спогадів поплічника Махна Олексія Ніколаєва «Первый среди равных» російською мовою, у біографії «батька» ще багато білих плям, а оцінки його діяльності далекі від об’єктивності. Дещо романтизує образ «батька», каже Чабан, і ця художньо-документальна книжка, видана понад півстоліття тому у США, яка мовою оригіналу в Україні вийшла тільки тепер.

Як розповів Микола Чабан, цю книжку написав переконаний анархіст Олексій Ніколаєв, свідок і учасник махновщини, в 1930-і роки, коли перебував в еміграції.

«Він був безпосереднім свідком бурхливих революційних подій в Україні, брав участь у національно-визвольних змаганнях першої чверті ХХ століття, зокрема, трагічних перипетіях, пов’язаних із махновським повстанством. Ніколаєв зустрічався з удовою Нестора Махна Галиною Кузьменко, однодумцями та соратниками «батька», ретельно записував їхні спогади. Перше видання книжки було здійснено у США в 1948 році вже після смерті автора російською мовою, якою вона була написана», – розповідає Микола Чабан.

У презентації взяли участь також й інші дослідники біографії Нестора Махна й махновщини в контексті історії краю. Завідувачка відділу Дніпропетровського національного історичного музею Тетяна Цимлякова розповіла про маловідомі факти, пов’язані з Махном, зокрема про його зустріч 1919 року, під час захоплення міста, з тодішнім хранителем музею, краєзнавцем Дмитром Яворницьким. Науковець презентувала унікальні музейні документи, серед яких «охоронна грамота» від Махна, яку отримав Яворницький, – документ, завдяки якому вцілілі безцінні експонати дніпровського музею.

Гостею вечора стала Людмила Заславська, жителька Дніпра, яка, як виявили краєзнавці, є онучкою кухарки Нестора Махна Оксани Містюк. Вона вперше публічно поділилась спогадами про Махна, почутими від бабці.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):
XS
SM
MD
LG