Доступність посилання

ТОП новини

Які перспективи у «рухів» Саакашвілі та Савченко?


Мітинг прихильників Міхеїла Саакашвілі, Київ, 27 листопада 2016 року
Мітинг прихильників Міхеїла Саакашвілі, Київ, 27 листопада 2016 року

Юрій Матвійчук, Аліна Швидко

Одразу два українських політики заявили про намір очолити політичні рухи та привести їх у Верховну Раду: екс-голова Одеської облдержадміністрації Міхеїл Саакашвілі провів збори «Руху нових сил», про намір стати на чолі «Народного руху України» заявила народний депутат Надія Савченко. Експерти скептично оцінюють шанси нових політичних проектів, кажуть про відсутність передумов для дострокових парламентських виборів та нагадують, що чинний закон забороняє політичним рухам чи виборчим блокам брати участь у виборах.

Які перспективи у «рухів» Саакашвілі та Савченко?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:30 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Для проведення зборів нової політичної ініціативи «Рух нових сил» екс-голова Одеської облдержадміністрації Міхеїл Саакашвілі обрав символічні місце і час – біля пам’ятника багаторічному лідеру Народного руху України В’ячеславу Чорноволу, 27 листопада – у другу річницю початку роботи нинішнього складу Верховної Ради восьмого скликання. У своєму виступі Саакашвілі назвав Чорновола «своїм добрим знайомим і другом», а Верховну Раду закликав переобрати: «Вимагаємо невідкладно призначити позачергові парламентські вибори, з новим виборчим законом, з новим ЦВК і скасуванням депутатського імунітету».

Сам Саакашвілі не претендує на депутатство, адже не проживає в Україні останніх п’ять років, але обіцяє провести в парламент нові обличчя.

«Рух нових сил» далеко не перша його спроба створити політичну силу в Україні. У 2015 році під час Антикорупційних форумів він ініціював «Рух за очищення», екперти прогнозували, що він долучиться до оновленого «Демократичного альянсу» чи очолить майбутню партію «Хвиля».

Один із соратників Саакашвілі, екс-заступник генпрокурора Давід Сакварелідзе в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна» повідомив, що лідери «Руху нових сил» мають намір отримати реєстрацію в Мінюсті, а серед партнерів розглядають партію «Самопоміч» мера Львова Андрія Садового та «інші достойні політичні сили».

Присутній на мітингу народний депутат Сергій Лещенко зауважив, що у разі дострокових виборів політична сила «Демократичний альянс» може об’єднатися із «Рухом нових сил» Саакашвілі.

«Якщо будуть ці вибори, то йти окремо на них немає жодного сенсу ні для партії, яка була сьогодні презентована («Рух нових сил»), ні для «Демальянсу». Тому що таким чином ми тільки розпорошимо голоси і створимо для корупціонерів можливість знову продовжувати красти з бюджету», – сказав Лещенко.

Саакашвілі вимагає позачергових виборів в парламент (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

Про початок самостійної політичної кар’єри разом зі ще одним рухом заявила також народний депутат Надія Савченко. При цьому виходити з парламентської фракції «Батьківщина» вона не має наміру.

«Я вибираю – вести рух разом з вами. Тільки не той рух, який створює Саакашвілі – нових ідей, не той «Рух» (політична партія «Народний рух України»), який зараз представляють Кривенко і Кишкар у Верховній Раді. Я буду вести «Рух» як партію. Я не буду входити в партію, я стаю незалежним політиком. Що я хочу запропонувати «Руху»? Є «Народний рух України», це те, що народилося раніше за Україну, вільну й незалежну в 1991 році, це була громадська платформа. Отакою громадською платформою потрібно залишатися. Ця партія до кінця складеться із тих людей, яким ви будете вірити, яких ви самі туди делегуєте. Цю партію потім я візьму і заведу в Раду», – заявила Надія Савченко в ефірі «Шустер Live» у п’ятницю ввечері. Савченко не виключила також, що коли буде потреба, балотуватиметься у президенти.

Тарас Чорновіл не допустить спекуляцій на темі «Руху»

За законом, наступні парламентські вибори мають відбутись у 2019 році. Для дострокових парламентських виборів зараз немає конституційно-правових умов та критичної маси зацікавлених в цьому політичних сил, які в парламенті можуть вплинути на цей процес, каже заступник генерального директора Центру Разумкова Юрій Якименко. Експерт досить скептично сприймає нові політичні ініціативи та їхні шанси, прогнозує жорстку конкуренцію між ними та більш досвідченими «Батьківщиною» і Радикальною партією Ляшка.

«Я можу розцінювати як досить подібні проекти: є лідер, є бажання використати невдоволення чи очолити невдоволення людей владою, і немає всього іншого по суті. Тобто немає чіткого бачення цілей, саме політичних. Не того, що ти хочеш виборів, а того, що ти будеш робити після виборів», – зауважив він.

Юрій Якименко також нагадав, що згідно із законодавством політичні рухи та виборчі блоки не можуть брати участі у виборах – лише партії.

«Можна співпрацювати в тактичних питаннях, коли йдеться про вимогу, скажімо, формування нового ЦВК чи вимогу дострокових виборів. Але далі, коли у нас заборонені виборчі блоки, постає питання, що політичні сили, які на них ідуть – вони всі виступають конкурентами», – нагадав Якименко.

Політичний експерт Тарас Чорновіл вважає, що Міхеїл Саакашвілі не має права використовувати назву «Рух» та ім’я його батька В’ячеслава Чорновола.

«Якщо це буде набирати якогось неприпустимого явища, то я думаю, що від родини В’ячеслава Чорновола його сестра і я зробимо взагалі офіційну заяву. Якщо буде спроба використовувати його прізвище в офіційній якісь формі, то напевне подамо з цього приводу відповідну судову заборону», – сказав він.

Тарас Чорновіл нагадав про неодноразові спроби розколу Руху та спекуляцій на цій темі, за якими свого часу стояв зокрема Віктор Медведчук і з яким, за словами Тараса Чорновола, все більше пов’язують Надію Савченко. Експерт також не бачить майбутнього у згаданих політичних сил.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG