Доступність посилання

ТОП новини
20 Жовтень 2018, Київ 20:01

Мінкульт: статус пам’ятки архітектури «Замку барона» повернуть за тиждень


Будинок Підгорського (так званий «Замок барона») у центрі Києва на Ярославовому Валу

Міністерство культури України обіцяє повернути статус об’єкта культурної спадщини будинкові Підгорського (так званий «Замок барона») в центрі Києва на Ярославовому Валу. Наказ про повернення охоронюваного статусу в міністерстві вже готовий і чекає на підпис міністра культури Євгена Нищука, повідомив в інтерв’ю програмі «Схеми», спільному проектові Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший», заступник міністра культури Тамара Мазур.

«До кінця наступного тижня цей наказ вже буде оприлюднений у встановленому порядку», – зазначила вона.

Власником «Замку барона» є екс-депутат Київради Олександр Лойфенфельд. У коментарі «Схемам» він повідомив, що не знав про позбавлення будинку статусу пам’ятки: «Чесне слово, я його не виводив (з реєстру – ред.)! Це були методи нашої боротьби, щоб його не забрали в нас».

При цьому його представники боролися проти повернення частини приміщень «Замку барона» у власність міста. У 2014 році Вищий господарський суд позбавив будинок кінця XIX століття статусу пам’ятки архітектури місцевого значення. Суд трактував закони таким чином, що будинок не є пам’яткою, оскільки свого часу він не був перенесений із радянського реєстру пам’яток архітектури до сучасного.

Одразу після ухвалення судом рішення мер Києва Віталій Кличко оприлюднив заяву: «Таке рішення є неприпустимим і вкотре викликає питання щодо прозорості ухвалення рішень в українських судах». Він доручив керівникам профільних підрозділів КМДА у стислі терміни вжити заходів щодо повернення статусу пам’ятки «Замкові барона».

В Управлінні охорони культурної спадщини КМДА зазначили, що будинок і досі вважають пам’яткою, а рішення Вищого господарського суду, який позбавив його такого статусу, – незаконним. «Об’єкти, включені до списків пам’яток Української PCP «Про охорону і використання пам’яток культури», визнаються пам’ятками. З огляду на це, цей будинок є пам’яткою», – зазначив в. о. директора управління Олександр Нікоряк.

Також київська влада заявила, що направила облікову документацію на будинок для занесення його до Державного реєстру нерухомих пам’яток листом до Міністерства культури у червні 2015 року.

Тим часом у Міністерстві культури зазначили, що всі необхідні процедури завершили у листопаді 2015 року, але відповідного наказу не було через юридичні чинники. «Це було зроблено умисно під впливом судової практики, яка іде врозріз із чинним законодавством. Чинний на той момент порядок внесення пам’яток до Реєстру передбачав певний пакет дорогих документів, на які не було коштів. Тому Міністерством культури було ухвалене рішення припинити процес наповнення Реєстру, щоб уникнути штучного виключення пам’яток з нього та їхнього руйнування», – пояснила заступник міністра культури Тамара Мазур.

Нині вже ухвалені зміни до відповідної постанови Кабміну про те, щоб зробити цю документацію необхідною для пам’ятки, але не для її внесення до Реєстру.

Наразі наказ про включення до Реєстру сотень пам’яток, у тому числі «Замку барона», очікує на підпис міністра культури України Євгена Нищука.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

XS
SM
MD
LG