Доступність посилання

ТОП новини

Суд у Франції скасував ордер на видачу Росії казахстанського мільярдера-втікача


Мухтар Аблязов

Вищий адміністративний суд Франції скасував ордер уряду на екстрадицію казахського олігарха і опозиційного лідера Мухтара Аблязова до Росії.

У заяві суду від 9 грудня мовиться, що екстрадицію скасували на підставі того, що запит щодо екстрадиції мав політичні мотиви.

Уряд Франції схвалив екстрадицію Аблязова до Росії у вересні 2015 року.

7 грудня спеціальний представник ООН щодо запобігання тортур Нілз Мелзер заявив, що Франція мусить утримуватися від екстрадиції до країн, щодо яких є підозри у застосуванні тортур. Мелзер також зазначив, що Росія може екстрадувати Мухтара Аблязова до Казахстану, де проти нього можуть бути вчинені тортури.

Аблязова розшуковують і в його рідному Казахстані, і в Україні й Росії за звинуваченнями в фінансових махінаціях. Казахстан не має угоди про екстрадицію з Францією, але має з Росією та Україною.

Захист Аблязова і правозахисники заявляють, що ні в Україні, ні в Росії він може не отримати справедливого розгляду справи, до того ж існує ризик, що ці країни можуть далі екстрадувати його до Казахстану, де діячеві можуть загрожувати тортури й інші зловживання.

52-річного Мухтара Аблязова, критика влади президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва, арештували на півдні Франції наприкінці липня 2013 року, за повідомленнями, за запитом на екстрадицію, що надійшов із України. Крім того, такі ж запити надійшли і з Казахстану та Росії. Аблязова, опозиціонера до влади президента Назарбаєва і колишнього керівника найбільшого комерційного банку Казахстану, «БТА Банку», на батьківщині звинувачують у розкраданні понад 6 мільярдів доларів. В Україні і Росії проти нього висунули схожі звинувачення через розтрати у місцевих дочірніх банках «БТА Банку».

Аблязов утік із Казахстану до Лондона 2009 року, коли казахстанська влада відібрала у нього контроль за його банком, і отримав притулок у Великій Британії у 2011 році. Але 2012-го він утік і з Великої Британії, де його заочно засудили до 22 місяців ув’язнення за неповагу до суду через те, що він приховав від британської влади свої активи, які мали бути заморожені за рішенням суду.

Аблязов заявляє, що всі звинувачення проти нього політично мотивовані і є намаганнями Назарбаєва усунути його як політичного супротивника.

XS
SM
MD
LG