Доступність посилання

ТОП новини

«Гуцульське Різдво» представили в Національному музеї імені Андрея Шептицького у Львові


У Національному музеї імені Андрея Шептицького у Львові представили виставку «Гуцульське Різдво». Це понад п’ятсот експонатів із фондів музею і приватних колекцій, які розповідають про традицію святкування Христового народження на Гуцульщині, що охоплює частково Івано-Франківську, Чернівецьку і Закарпатську області. Представлено мистецькі твори ХІХ – першої третини ХХ століть.

«Різдво», «Ґазда», «Коляда», «Ґаздиня», «Йордан» – тематичні експозиції унікальної виставки знайомлять із гончарством гуцулів, різьбленням, мосяжництвом, обробкою шкіри, іконою на склі. Показані народні строї гуцулів та гуцулок, музичні інструменти. Можна ознайомитись із традицією коляди, ритуальним танцем гуцулів «Плєсом», у якому кожен чоловік тримає ручний хрест, скарбонку, дзвоники, має свою роль.

«На 70% виставка наповнена експонатами з фондів Національного музею. Ми всі твори об’єднали в Різдво, це святкова тематика. Представлено найкращі речі. Бо гуцули виставляли на Різдво найгарніший посуд, гідно приймали колядників, вбирали найкращий одяг. Тут і кахлі керамічні – це в основному ХІХ століття, є деякі зразки і середини ХХ століття. Є меблі, одяг, ткацтво», – розповідає укладач виставки, мистецтвознавець Любава Собуцька.

В експозиції виставки також представлено інтер’єр старої гуцульської хати на Різдво. На стіні навпроти вхідних дверей гуцули розташовували хатні ікони, вивішували сирні коники, кукурудзяні качани.

Різдвяний цикл виставки завершується Богоявленням. Адже на Йордан обов’язково використовують свічники-трійці, які запалюють на столі. Представлено десятки дерев’яних хрестів і свічників. Укладачі виставки створили інсталяцію «Йорданський хрест».

«Гуцульське Різдво» експонуватиметься до 29 січня.

XS
SM
MD
LG