Доступність посилання

ТОП новини

У Києві презентували документальний фільм про ув’язнення патріарха УГКЦ Йосифа Сліпого


Його захищали папа Римський та президент Кеннеді. Ким був Йосиф Сліпий для України? (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

У Києві до 125-ліття глави Української греко-католицької церкви, кардинала Йосифа Сліпого презентували документальний фільм «Справа «Рифи», 4 березня 2017 року

У Києві до 125-ліття глави Української греко-католицької церкви (УГКЦ), кардинала Йосифа Сліпого презентували документальний фільм «Справа «Рифи». Це розповідь про арешт, ув’язнення та звільнення патріарха Сліпого, який 18 років провів у радянських таборах.

«Фільм розповідає про життя Йосипа Сліпого із 1946 року – це рік його ув’язнення, і до розв’язання Карибського конфлікту, завдяки чому в 1963 році Йосиф Сліпий отримав так звану свободу, яку він, на жаль, до останнього не визнавав. Ми знайшли доньку Нормана Казинса, який вів перемовини з Микотою Хрущовим з приводу його звільнення... Взагалі дуже складно було збирати матеріали. Ми зверталися і в архів українського СБУ, і російські архіви, архіви Ватикану», – розповідає автор фільму Олена Мошинська.

За її словами, для знімальної групи головним завданням було зробити фільм якомога реалістичнішим. Тому географія пошуку матеріалів та героїв дуже широка. Зйомки стрічки проходили в Україні, Італії та Сполучених Штатах Америки.

Як зазначають автори фільму, назву стрічці дала агентурна справа «Рифи», яка зберігається в архіві Служби безпеки України. Вона налічує 33 томи про те, як радянська влада розробляла та втілювала в життя план знищення греко-католицької церкви та її глави Йосифа Сліпого. Ці документи і стали основою фільму.

«Це не просто фільм про одну людну. Це фільм про епоху. Це фільм про людину в обставинах епохи, в обставинах політики, в обставинах політичних ігор «великих» людей. Це погляд на ті історичні події із сьогодення. Звісно, там є контекст того, що відбувається зараз», – каже Мошинська.

Наприкінці березня фільм покажуть у США. Широкий показ фільму в Україні автори фільму планують влітку.

«Справа «Рифи»» – перша стрічка фільму-трилогії про Йосифа Сліпого. Зараз розпочинаються зйомки другої його частини, які проходитимуть в США, Канаді та Австралії.

Йосиф Сліпий – видатний український церковний і громадський діяч, який став одним із найбільш впливових та відомих українців у другій половині ХХ століття. Сліпий очолив галицьку митрополію після смерті митрополита Андрея Шептицького. У 1945 році був заарештований. Відбував покарання у радянський в’язницях і таборах.

У 1963 році на його захист виступили папа Римський Іоанн ХХІІІ та президент США Джон Кеннеді. Того ж року Йосипа Сліпого вислали з Радянського Союзу, він оселився у Ватикані. Йосип Сліпий боровся за створення і визнання в світі Патріархату Української греко-католицької церкви.

XS
SM
MD
LG