Доступність посилання

ТОП новини
19 Січень 2019, Київ 01:42

Трамп представить нову стратегію національної безпеки США


Дональд Трамп

Президент США Дональд Трамп виступить 18 грудня з промовою, в якій оприлюднить нову стратегію національної безпеки. У порівнянні зі стратегією демократів, яка розглядала найбільші світові держави, в тому числі і Китай, як «стратегічних партнерів» у боротьбі з глобальними загрозами, в стратегії Трампа йдеться про «суперників», які підривають безпеку й добробут США.

Суперниками, згідно з витягами з документа, опублікованими Білим домом, є Китай і Росія. «Ці країни сповнені рішучості зробити економіки менш вільними й справедливими, вони нарощують свій військовий потенціал і намагаються контролювати вільний обіг інформації, щоб придушити власні громадянські суспільства й поширити свій вплив зовні», – йдеться в документі. Китай і Росія характеризуються як «ревізіоністські держави», які прагнуть до зміни балансу сил на світовій арені, часто на шкоду США.

«США повинні переглянути принципи спілкування з цими суперниками. Переконаність у тому, що взаємодія з суперниками, їх залучення в міжнародні інституції й загальносвітову торгівлю перетворить їх у сумлінних і надійних партнерів, виявилася здебільшого помилковою», – сказано в стратегії.

За словами співробітників адміністрації Трампа, проект стратегії був підготовлений на основі його передвиборних промов і виступів, зроблених ним в ООН і під час міжнародних поїздок. У документі йдеться про те, що протягом трьох десятиліть світ відпочивав від протистояння супердержав, але тепер цей відпочинок закінчився: «Нам довго розповідали, що суперництво супердержав стало історією, але ось воно знову повернулося в реальне життя».

План економічного протистояння Китаю, представлений у стратегії, добре знайомий американцям ще з виборчої кампанії Трампа, тоді як частина, що стосується Росії, помітно розходиться з відмовою американського президента від прямої критики Володимира Путіна, російської анексії Криму та дестабілізації ситуації на сході України. Стратегія містить більше критики Путіна, ніж попередні публічні виступи Трампа.

На відміну від попередніх президентів Буша і Обами, які просто публікували стратегії національної безпеки після їх схвалення Конгресом, Дональд Трамп вирішив представити свою стратегію особисто.

Стратегії національної безпеки, що пропонувалися попередніми адміністраціями США, в цілому досить добре передбачали майбутні реальні кроки цих адміністрацій. В оприлюдненій у 2002 році стратегії Джорджа Буша-молодшого йшлося про можливість превентивного воєнного удару. Необхідність вторгнення в Ірак згодом обґрунтовувалося в тому числі і посиланнями на цей документ.

У Трамповій стратегії національної безпеки словосполучення «попереджувальний удар» відсутній – у тому числі й там, де мова йде про Північну Корею.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

XS
SM
MD
LG