Доступність посилання

ТОП новини

Криза через коронавірус дає можливість закінчити війну в Україні – світова преса


Активісти в захисних масках беруть участь у масовій акції до Дня українського добровольця у Києві, 14 березня 2020 року
Активісти в захисних масках беруть участь у масовій акції до Дня українського добровольця у Києві, 14 березня 2020 року
  • Криза через коронавірус дає можливість закінчити війну в Україні – National Public Radio
  • Мирний наступ на Росію – KyivPost
  • Пандемія прискорить історію, а не змінить її – Foreign Affairs

Коронавірус і війна на сході

У статті, опублікованій на сайті National Public Radio (Національного громадського радіо США), Вільям Тейлор, Стівен Пайфер і Вільям Перрі, три колишні американські посли в Україні, пояснюють, чому, на їхню думку, криза через коронавірусну пандемію може надати неочікувану можливість завершити війну на сході України.

Автори статті вважають, що поширення COVID-19, падіння цін на нафту і всесвітня рецесія завдали удару по Кремлю, тому саме зараз Росії, як ніколи раніше, потрібне припинення санкцій. У цей момент США і їхні союзники могли б запропонувати Росії таку можливість, проте головна умова для цього – це припинення Росією її воєнних вторгнень в Україну, наголошено у статті.

За допомогою тісної співпраці з лідерами Німеччини, Франції й України президент США Дональд Трамп має наполягти на тому, щоб​ президент Росії Володимир Путін припинив бойові дії, повернув Донбас і міжнародний кордон під суверенітет України, мовиться у статті. Це дало б можливість скасувати санкції, запроваджені через вторгнення Росії на Донбас. А якби Путін був готовий піти з Криму, додають автори, санкції, запроваджені через окупацію півострова, також могли б бути скасовані.

Президентові США, щоб зняти санкції з Росії, знадобиться підтримка Конгресу, багато представників якого справедливо ставлять під сумнів те, що Кремль буде діяти добросовісно, пояснюють автори. При цьому має бути чітко зрозуміло, що санкції будуть запроваджені повторно, якщо Путін порушить домовленість.

Автори наголошують, що кремлівську агресію потрібно зупинити, адже зараз усі країни повинні зосередитися на боротьбі з коронавірусом, мовиться у статті.

Новий мирний план

Видання західної ділової спільноти в Україні Kyiv Post публікує статтю Оксани Башук-Гепберн, колишньої чільної радниці з питань економічної політики уряду Канади, щодо потреби нового мирного плану для України і ролі президента України Володимира Зеленського в цьому процесі.

На думку Башук-Гепберн, Зеленський не має дозволити продовження «мінського процесу», а має замість цього закликати до нового мирного плану. «Мінські домовленості мертві. Їх порушила Росія. Вона не виконує їх із часу підписання 2015 року. Вони незаконні: їх не затверджував український парламент», – наголошує авторка.

Вона додає, що зараз вирішальний момент, коли президент України повинен діяти, бо Росія сповнена рішучості скористатися моментом, створюючи небезпеку за допомогою різноманітних маніпуляцій. Адже саме зараз увага всього світу прикута до пандемії COVID-19.

У статті додано, що формула миру повинна врахувати сьогоднішні реалії і мати придатних учасників і аж ніяк не стати доповненням до мінських переговорів, як це було у випадку «нормандського формату» чи «формули Штайнмаєра». Завдяки мінським домовленостям, пише авторка, Росія мала перевагу, адже вона була одночасно і злочинцем, і суддею, тому смерті на сході України їй миналися.

У новому плані потрібно враховувати, що війна стосується не лише України. Мова йде також про пропагандистські війни Росії проти інститутів демократії, як, наприклад, у випадку виборів у США, «Брекзиту» чи політики Угорщини, пояснюють у статті.

На чолі нового мирного плану має стояти нейтральна країна, як, наприклад Канада, або державний діяч із моральним авторитетом для боротьби з «політичною пандемією» Росії, пише авторка. Щоб домогтися успіху, цей план повинен розглядати Росію не лише як країну, що почала війну в Україні, але і як ворога глобальної стабільності.

Але перший крок для цього має зробити Зеленський, вивівши Україну з «мінського процесу» і закликавши до глобального мирного плану, мовиться у статті.

Світ після пандемії

Криза, яку зараз переживає світ, можна було б вважати переломним моментом сучасної історії, пише у виданні Foreign Affairs Річард Гаасс – президент американського дослідницького центру «Рада міжнародних відносин». Аналітики сперечаються, яким буде світ після закінчення пандемії, але автор статті припускає, що кардинальних змін не відбудеться. Радше навпаки – ослаблення лідерства США, нестійка глобальна співпраця і суперечки великих держав, які характеризували міжнародну ситуацію до появи коронавірусу, лише посиляться.

Однією з характерних рис нинішньої кризи є помітна відсутність лідерства США, мовиться у статті. Сполучені Штати не згуртували світ у колективних зусиллях у боротьбі з вірусом або його економічними наслідками і не стали прикладом боротьби з коронавірусом для інших, пише автор.

До того ж для вирішення більшості глобальних проблем потрібна співпраця між двома наймогутнішими країнами світу. Але відносини між США й Китаєм погіршуються вже протягом багатьох років, вважає автор, додаючи, що пандемія лише погіршила суперечки між ними. В ідеалі криза мала б призвести до відновлення прихильності ідеї створення міцнішого міжнародного порядку, як це було у випадку Другої світової війни, але ймовірнішим є приклад Першої світової війни – епохи зменшення участі США і збільшення глобальних потрясінь, пише автор.

У статті додають, що пандемія та відповідь на неї, навпаки, виявили і прискорили фундаментальні характеристики сучасної геополітики. Тож результат кризи коронавірусу обіцяє не стільки змінити основний напрямок світової історії, скільки прискорити тенденції, які існували останнім часом, мовиться у статті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG