NYT: США виявили 18 російських фільтраційних таборів для українців

В ОБСЄ кажуть, що Росія почала готувати фільтраційні табори з обох боків українсько-російського кордону ще до початку повномасштабного вторгнення в Україну

США виявили щонайменше 18 російських фільтраційних таборів, створених для затримання та насильницької депортації українців до Росії. Про це повідомляє видання The New York Times з посиланням на заступницю голови місії США при ОБСЄ Кортні Остріан.

За її словами, Росія почала готувати фільтраційні табори ще до початку повномасштабного вторгнення в Україну.

На зустрічі ОБСЄ у Відні Остріан заявила, що фільтраційні табори організували у школах, спортивних центрах та закладах культури, які захоплені російськими військами. На її думку, російська влада готувалась «фільтрувати» українців ще до початку вторгнення в Україну.

«Російські офіційні особи, ймовірно, склали списки для фільтрації та затримання українських громадян, які загрожують російському контролю над Україною, включаючи всіх, хто дотримується проукраїнських поглядів – політичних діячів та активістів, а також співробітників служби безпеки», – заявила Остріан.

Вона порівняла практику фільтраційних таборів зі сталінськими репресіями, які назвала «найдовшим у російській історії прикладом масової депортації та знищення народів».

Остріан процитувала дані українського уряду, згідно з якими за час війни до Росії з України було насильно переміщено близько 1,6 мільйона людей, зокрема близько 250 000 дітей.

«Перевірити ці дані неможливо. Немає ні відкритих списків, ні «гарячих ліній», за якими можна було б дізнатися про долю людей, ні звітності», – додала Остріан.

Після фільтраційних таборів українців відправляють до міст по всій Росії – часто, за свідченнями, до регіонів поблизу Китаю чи Японії, додала Кортні Остріан.

Про «фільтраційні табори» на окупованій частині Донбасу розповідали Радіо Свобода очевидці.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Навіть на «фільтрацію» потрібна перепустка». Жителька Маріуполя – про життя в місті та шанси вирватися із блокади

Багато хто скаржився на жорстоке поводження та погрози. Українці розповідали, що тих, кого в процесі «фільтрації» запідозрили у проукраїнській позиції, відводили у невідомому напрямку і їхня подальша доля невідома. Люди казали, що у багатьох відбирали документи та вимагали взяти російське громадянство.