З початку повномасштабного російського вторгнення в Україну не менш як 1130 колишніх учасників бойових дій були звинувачені в Росії у скоєнні злочинів, не повʼязаних із військовою службою – від порушень правил дорожнього руху до вбивств. Приблизно у двох третинах випадків вироки їм помʼякшили як учасникам війни, зʼясувало видання «Новая газета. Европа».
Видання розповідає про кілька випадків, коли учасники війни отримували значно мʼякші вироки, ніж зазвичай буває на практиці судів зі схожих злочинів, або й зовсім були звільнені від відповідальності. Так, за жорстоке побиття колишньої дружини, кваліфіковане судом як навмисне заподіяння шкоди здоровʼю середньої тяжкості, колишній найманець угруповання ПВК «Вагнер», який приніс до суду медаль «За взяття Бахмута», отримав штраф на суму пʼять тисяч рублів (це трохи більш як дві тисячі гривень).
Наприклад, штрафи за керування у пʼяному вигляді отримують понад 80% підсудних-військових, хоча «пересічних» людей за цією статтею засуджують до обовʼязкових робіт. За обіг наркотиків у значному розмірі штрафують 70% учасників війни, натомість цивільних росіян зазвичай відправляють у колонії.
На учасників війни, як стверджують автори розслідування, не поширюються норми кримінального кодексу щодо рецидивістів.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Війну треба зупиняти». Розповідь росіянки, яка приїхала в Україну за своїм чоловіком-військовополоненимЗа 2023 рік число вироків ветеранам війни зросло всемеро, а кількість насильницьких злочинів проти життя та здоровʼя – у 13 разів. Втім, злочини, скоєні учасниками війни, все ще становлять невеликий відсоток від загальної кількості злочинів у Росії.
У березні в Росії ухвалений закон про можливість звільнення учасників так званої «спеціальної військової операції» від кримінальної відповідальності за велику кількість злочинів, у тому числі вбивства та зґвалтування без обтяжувальних обставин. Таке ж правило діє для підозрюваних у злочинах, які підписали контракт із Міноборони, – вони можуть уникнути покарання. Увʼязнених в обмін на помилування чи звільнення на фронт вербують із 2022 року.