Доступність посилання

 
Виборців закликали голосувати за «план Путіна». Найбільш нечесна кампанія за весь пострадянський період (огляд європейської преси).

Виборців закликали голосувати за «план Путіна». Найбільш нечесна кампанія за весь пострадянський період (огляд європейської преси).


Василь Зілгалов Прага, 3 грудня 2007(RadioSvoboda.Ua) – Фактично вся європейська преса дає негативну оцінку вчорашнім думським виборам у Росії. Чимало газет у Європі наводять низку фактів брутальних порушень елементарних правових норм демократичного характеру волевиявлення в Росії. Йдеться про залякування і адміністративний тиск на російських виборців у регіонах. Європейські видання також запитують, для чого потрібна Владіміру Путіну ця перемога очолюваної ним партії і прогнозують, що країна й надалі рухатиметься разом із нинішнім главою Кремля шляхом небезпечного політичного експерименту.

Європейські газети звертають увагу на низку парадоксів вчорашніх виборів до Державної Думи Росії. Один із них полягає в тому, що головним гаслом влади Росії було:«Голосуйте за план Путіна!» І якщо, за опитуваннями офіційних російських соціологічних служб «план Путіна» знають близько 9 відсотків росіян, то на виборах до Думи за нього проголосували понад 60 відсотків учасників цих виборів. Другим парадоксом є те, на думку багатьох оглядачів, що до Думи пройшли саме ті партії, які потрібні Кремлю: путінська «Єдина Росія», комуністична партія, вірна Кремлю ліберально-демократична партія Жириновского, де другим номером списку є Андрєй Луґовой, обвинувачений британською прокуратурою в отруєнні Литвиненка, і четверта, вірна Путіну, партія, своєрідна філія «Єдиної Росії» – «Справедлива Росія» Сєрґея Міронова. А опозиційні до влади Кремля партії просто були відсунуті від подолання 7-відсоткового бар’єру до Думи.

Британська «Індепендент» називає головним результатом цих виборів – перемогу Путіна на його власному референдумі, яким схвалено результати його 8-річного правління. Газета вважає, що намагання Путіна піти після цього на третій термін не лише «зробить сумнівним майбутнє Росії, але й дієздатність її державних інститутів». Інша лондонська газета, «Таймз», наводить думки протилежних лідерів політичних сил, від комуністів і до правих, які в один голос назвали ці вибори «найбруднішими і найбільш нечесними за весь пострадянський період». «Таймз» також інформує, що, наприклад, у Чечні проголосували 99 відсотків виборців, а в республіці Інгушетії – 98, хоча були повідомлення, що Інгушетія взагалі проігнорувала ці вибори. Ця лондонська газета також нагадує, як учасників виборів на Чукотці, де губернатором є «лондонець» Роман Абрамович, нагороджували мобільними телефонами. «Таймз» також звертає увагу на те, що близько половини відомих політиків Росії були усунуті від участі у виборах шляхом ліквідації одномандатних округів.

Лондонська «Ґардіан» прогнозує, що подальше перебування Путіна при владі в Росії загострить «боротьбу кланів у бюрократичній еліті Росії». А впливова німецька «Зюддойче Цайтунґ» наголошує на тому, що російська «пропаганда втовкмачує людям у голови, що стабільність у Росії можлива лише за Путіна – без нього країну поглине хаос». Газета додає, що «небезпека полягає у тому, що сам Путін вірить у цю пропаганду його незамінності». Впливова «Файненшел Таймс» наводить слова одного з лідерів російської опозиції Гаррі Каспарова про те, що ці вибори були «ґвалтуванням демократії». Італійська «Коррієра Дела Сера» нагадує Путіну про його участь у Групі Восьми і смішне звучання його тези про «західну змову проти Росії на цих виборах». Ця ж газета також резюмує про необхідність розуміння «Путіним того, що влада у Москві не витримає зовнішньої ізоляції», натякаючи тим самим на можливі наслідки невизнання Заходом нинішніх виборів до Думи легітимними.

XS
SM
MD
LG