Доступність посилання

ТОП новини

«У Сенцова великий запас міцності» ‒ Мустафа Джемілєв, який сам голодував майже рік


Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв під час акції на підтримку Олега Сенцова в Нью-Йорку, 2 червня 2018 року
Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв під час акції на підтримку Олега Сенцова в Нью-Йорку, 2 червня 2018 року

Сестра українця Олега Сенцова, який голодує в російській в'язниці 92-й день, Наталя Каплан закликала не поширювати інформацію про його можливе звільнення, навіть якщо це станеться, доки він не залишить Росії.​ У ніч на неділю з'явилися повідомлення, що Сенцов залишив колонію в Лабитнангі. 12 серпня це повідомлення спростували у Федеральній службі виконання покарань Росії.

Стан Сенцова погіршується, говорить його адвокат Дмитро Дінзе. У режисера «все не просто погано, все катастрофічно погано», стверджує його сестра Наталя Каплан. Проте політв'язень не має наміру припиняти голодування. Що відчуває людина після такої тривалої відмови від їжі та що допомагає триматися в умовах інформаційної ізоляції, Крим.Реалії, проект Радіо Свобода, з'ясовували в радянського дисидента, лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, який у 1970-х роках голодував у в'язниці рекордний термін ‒ майже рік.​

Олег майже не встає. Написав, що кінець близький, і він це не про звільнення
Наталя Каплан

«Олег майже не встає. Написав, що кінець близький, і він це не про звільнення. Запитує, чи цікавиться хтось ще його голодуванням, йому не передають листів, жодних! Каже, що він зараз в інформаційному вакуумі, взагалі не знає, що відбувається», ‒ передала 8 серпня слова з листа Олега Сенцова його сестра Наталя Каплан.

Наталя Каплан
Наталя Каплан

А 9 серпня українському омбудсмену Людмилі Денісовій з офісу її російської колеги вперше надіслали фото політв'язня кримчанина з в'язниці. На них він позує стоячи, але виглядає виснаженим і видно, що він дуже схуд. Як давно були зроблені ці фото, не зазначається.

Олег активний, ходить, дивиться телевізор, читає книги, пише щось час від часу

«Олег активний, ходить, дивиться телевізор, читає книги, пише щось час від часу. Всі дивуються, як він витримує. Стан його задовільний», ‒ цитує Денісова повідомлення з офісу російського омбудсмена.

Читайте також: Фото Сенцова, надані Росією, поставили під сумнів, на Заході вимагають його звільнення

У свою чергу, Наталя Каплан повідомила, що Сенцов відмовився від госпіталізації до цивільної лікарні у російському місті Лабитнангі, оскільки «просто не переживе цей етап».

Читайте також: Адвокат розповів нові подробиці про стан Сенцова: «він дуже блідий»

А вже наступного дня адвокат правозахисної організації «Агора» Наташа Добрєва попросила уповноваженого Росії при Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ) Михайла Гальперіна сприяти переведенню українського режисера з колонії на Ямалі в клінічний медичний багатопрофільний центр Святителя Луки в Сімферополі. У листі наголошується, що цей медцентр обраний, оскільки оснащений усім необхідним для повноцінного догляду.

«Також у Сімферополі перебуває лікар, який має доступ до історії хвороби Сенцова», ‒ повідомляє керівник «Агори» Павло Чиков.

Така суперечлива інформація з'являється упродовж усього часу, поки Олег Сенцов голодує. Всі ці повідомлення не дозволяють об'єктивно оцінювати ситуацію, оскільки їх неможливо ні підтвердити, ні спростувати. Омбудсмен України Людмила Денісова до Сенцова допущена не була ‒ всупереч санкції, отриманій від голови російської держави. А візити до нього сестри та адвоката не дають можливості кваліфіковано оцінити його стан.

Українського омбудсмена не пустили в колонію до Сенцова (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

Світовий рекорд ‒ 10 місяців без їжі

Схожа ситуація вже відбувалася понад 40 років тому в Омській тюрмі з іншим кримчанином ‒ радянським дисидентом, лідером кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим. Протестуючи проти свого переслідування радянською владою, він голодував 303 дні в одиночній камері за тисячі кілометрів від дому. Через повну ізоляцію Джемілєва від зовнішнього світу навіть його рідні в певний момент вважали, що він помер. Як згадує лідер кримських татар, його навіть відспівували в турецьких мечетях. А активісти в Нью-Йорку взимку 1976 року при будівлі ООН вимагали притягнути до відповідальності людей, «які вбили в радянській в'язниці кримськотатарського дисидента Мустафу Джемілєва». Міністерства закордонних справ різних країн тоді надсилали запити владі СРСР, щоб дізнатися про долю Джемілєва, але отримували лише відписки. Про те, що політв'язень живий, дізналася його мати, через чотири місяці отримавши запрошення на чергове засідання суду в його справі про антирадянську діяльність.

Припинив голодування Мустафа Джемілєв після заклику матері та авторитетного радянського правозахисника й дисидента Андрія Сахарова. Тоді суд засудив кримськотатарського активіста до 2,5 років позбавлення волі.

Читайте також: Тест: що ви знаєте про голодування?

2012 року ім'я лідера кримських татар опинилося першим у рейтингу людей, які витримали найбільш тривалі та відомі голодування протесту в історії людства, що був складений російським виданням «Газета.ru». Видання зазначає, що після повної відмови від їжі людина може прожити до 45 днів. Після цього функції організму починають відмовляти одна за одною. У випадку з насильницьким годуванням через зонд є шанси прожити місяці. Мустафа Джемілєв зміг протриматися 10 місяців.

Сенцов: голодування до фатального кінця (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:50 0:00

«Снилися гарячі узбецькі коржики з молоком»

Сьогодні лідер кримських татар активно стежить за ситуацією навколо Олега Сенцова й підтримує громадянську кампанію за його звільнення. Він стверджує, що голодування Сенцова надзвичайно складне й дійсно загрожує його життю.

Сенцова загнали на край світу, жодних звісток про нього немає
Мустафа Джемілєв

«За радянських часів на певному етапі схвалювали рішення про примусове годування людини, яка голодує. Зараз у Росії начебто запитують про згоду того, хто голодує. Хоча це не дуже коректно. Якщо не отримують дозволу, обмежуються тільки уколами глюкози, а це небезпечно, людина недовго може так жити. Мені не зовсім зрозуміло, яка ситуація з примусовим годуванням Сенцова? У Балуха (український активіст, який більш ніж 140 днів голодує у кримському СІЗО ‒ ред.) я знаю, що примусового годування немає. А ось у випадку з Сенцовим його дійсно загнали на край світу, жодних звісток про нього немає. Хоча в інших колоніях Росії, наскільки я знаю, практикуються телефонні розмови», ‒ розповів Мустафа Джемілєв Крим.Реалії.

Мустафа Джемілєв
Мустафа Джемілєв

За його словами, голодування в тюрмі ‒ це велике психологічне випробування. В інтерв'ю українським ЗМІ він раніше розповідав, що боявся не витримати голодування й на цей випадок ховав під рукою лезо, допускаючи, що може перерізати собі вени.

Лідер кримських татар згадує, що на нього постійно чинила тиск адміністрація колонії, намагаючись змусити припинити голодування. Його примусово годували через зонд, фізично придушуючи всі спроби спротиву, а начальник в'язниці періодично заходив до нього в камеру з репліками: «Коли ж ти здохнеш, гад?», згадує Джемілєв.

Чомусь снилися гарячі узбецькі коржики з молоком, ніби нічого смачнішого немає
Мустафа Джемілєв

«Через день-два у мене відбувалося примусове годування через зонд, який вводили через роторозширювач. Це підтримувало життєдіяльність організму. Проте було постійне відчуття голоду, незалежно від того, яка форма голодування. Це найстрашніше. Мені весь час снилася їжа. Чомусь снилися гарячі узбецькі коржики з молоком, ніби нічого смачнішого немає. І найгірше, що як тільки починаєш їсти уві сні, відразу прокидаєшся. Тобто уві сні теж «поїсти» не виходило», ‒ розповідає він.

«Вони голодують за нас усіх»

Колишній політв'язень каже, що під час свого голодування теж відчував інформаційну ізоляцію, але отримував натяки від адміністрації в'язниці про те, що на Заході його протест викликав великий резонанс. І в підсумку той же начальник в'язниці, який жадав смерті Джемілєва, сам же його й закликав припинити голодування, «щоб заткнути голоси ворогів Радянського Союзу, які почали звучати занадто голосно».

«Я знав, що про питання Криму та проблеми кримських татар майже щодня говорять всі західні радіостанції. У них в ефірах весь час розповідали, скільки днів я голодую й у чому суть мого голодування. Це була моя головна ціль. Оголошуючи голодування, я не розраховував, що мене звільнять, але я щодня чогось домагався, це давало мені сили. У кожного є певний запас міцності. У Сенцова, я бачу, дуже великий запас і рішучість велика, і мотиви голодування дуже благородні. Звісно, ніхто не скаже: продовжуй голодування. Вони (політв'язні, які голодують ‒ ред.) знають, що завдають шкоду своєму здоров'ю, можуть померти. Але громадянам України потрібно пам'ятати, що вони там голодують, зокрема й за нас усіх», ‒ каже Мустафа Джемілєв.

Читайте також: Cенцова для Путіна немає. Але він був змушений слухати вимогу Макрона

Питання звільнення Олега Сенцова активно ініціюють на всіх майданчиках українська влада, громадськість і правозахисники. До цієї кампанії долучилися багато авторитетних організації та діячі в усьому світі.

«Ми ним пишаємося»: українці вітають Сенцова з днем народження (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:33 0:00

Українська влада також обговорює з російською стороною варіант обміну Олега Сенцова на Олексія Седікова ‒ лейтенанта запасу Збройних сил Росії, якого взяли в полон українські військові на Донбасі, а український суд засудив до 11 років позбавлення волі за терористичну діяльність у складі «ЛНР». Але, як повідомила уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова, російський омбудсмен Тетяна Москалькова сказала їй: «Є юридичні нюанси – Росія вважає Олега Сенцова громадянином Росії, тому обмін громадянина Росії на громадянина Росії неможливий».

Читайте також: «Заберіть своїх – віддайте наших»: активісти встановили тих, на кого можна обміняти українських політв’язнів

На початку липня мати Сенцова Людмила звернулася до президента Росії Володимира Путіна з проханням помилувати її сина. 9 серпня прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков повідомив, що цей лист надійшов до адміністрації Путіна.​

Читайте також: Адвокат розповів, скільки може тривати процедура помилування Сенцова

НА ЦЮ Ж ТЕМУ:

Портрет Олега Сенцова з прізвищами українських політв’язнів, яких утримує Росія. Автор – художник Андрій Єрмоленко
Портрет Олега Сенцова з прізвищами українських політв’язнів, яких утримує Росія. Автор – художник Андрій Єрмоленко

Відомі режисери підписали листа із закликом звільнити Сенцова

Європарламент закликав звільнити Сенцова – резолюція

Cенцова для Путіна немає. Але він був змушений слухати вимогу Макрона

Війна і голодування Сенцова. Чому Мураєв вдається до провокаційних заяв?

США закликали Росію негайно звільнити всіх українських політв’язнів

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG