Доступність посилання

ТОП новини

«Він майже не встає»: адвокат про Олега Сенцова, який голодує 88-й день


Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова обговорила з російським омбудсменом Тетяною Москальковою можливий обмін українського режисера Олега Сенцова: «Тетяна Москалькова сказала, що є юридичні нюанси – Росія вважає Олега Сенцова громадянином Росії, тому обмін громадянина Росії на громадянина Росії неможливий…». Вона також зауважила, що говорили вони і про можливий обмін, а звернення матері Сенцова вже передали в Спецкомісію з помилування. Згодом у Кремлі заявили, що отримали лист матері Сенцова з проханням про помилування сина.

Стан українського режисера Олега Сенцова, який голодує 88-й день в російській колонії, «катастрофічно поганий». Про це напередодні повідомила його сестра Наталія Каплан. Адвокат Сенцова Дмитро Дінзе підтвердив Радіо Свобода, що його підзахисний слабкий, практично не встає, однак голодування припиняти не збирається.

«Якщо доведеться померти, значить помру», – цитує Дмитро Дінзе слова свого підзахисного, з яким бачився 7 серпня. Сенцов голодує в колонії в полярному російському місті Лабитнангі, вимагаючи звільнення всіх утримуваних Москвою українських політв’язнів (за даними української правозахисної ініціативи LetMyPeopleGo, наразі Росія із політичних мотивів тримає у неволі 64 українців).

Знизився кров'яний тиск, пульс знизився, серце почало погано працювати. І це на тлі проблем із нирками і печінкою. Зараз у нього анемія. Майже не встає

– Стан його дуже поганий, – розповідає Дінзе. – З серцем знову почалися проблеми, тому що минулого тижня була спека до 40 градусів. На тлі спеки стан погіршився. У нього знизився кров'яний тиск, пульс знизився, серце почало погано працювати. І це на тлі проблем із нирками і печінкою. Зараз у нього недокрів'я, анемія. Він фактично лише лежить, майже не встає. «Качають» тими самими препаратами, які давали і раніше. Нічого не змінилось. Плюс він споживає мінімальну кількість штучної суміші для того, щоб підтримуватися у більш-менш свідомому стані.

Перше за два роки відео з Сенцовим у колонії
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:06:01 0:00

– Що співробітники Федеральної служби виконання покарань Росії говорять?

– Співробітники ФСВП два рази намагалися його вмовити виїхати в лікарню, куди він однозначно не поїде. Тому що там якийсь садист працює, іншого слова в мене немає. Це і лікарнею назвати не можу, Олег не знає ні номера, ні імені цього лікаря. Коли Олег туди приїхав минулого разу, до нього було скотське ставлення. Вони почали йому говорити, що «зараз ми тебе прикуємо до ліжка і будеш у нас як миленький, вставимо тобі розчин або в ніс, або в рот, якщо будеш опиратися, в дупу вставимо». Таке ставлення. Він каже, що краще бути в колонії, в тюремній лікарні, ніж там. Якісь незрозумілі люди і садисти працюють, судячи з їхніх слів.

Українці висловили свою підтримку Олегу Сенцову (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:02 0:00

– Він не розглядає можливості припинення голодування?

Я йому привіз листи, де багато людей його слізно просять припинити голодування. Він каже: «Ні, я не буду припиняти голодування»

– Я йому привіз листи, де багато людей його слізно просять припинити голодування. Він каже: «Ні, я не буду припиняти голодування. Ці листи можеш мені не привозити, я їх навіть читати не хочу. Я буду продовжувати голодування. Якщо доведеться померти, значить помру».

Він не зупиниться – сестра Сенцова після зустрічі з братом (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00

– З'явилась інформація, що нібито ніякого обміну не буде. Всі розмови виявилися тільки розмовами. Щось із цим зрозуміло?

– З певних джерел, з дипломатичної боку однієї з країн трохи стало відомо про закулісні розмови стосовно Сенцова. Проводили якісь переговори в рамках закулісних переговорів з дипломатами російської сторони, де було сказано, що Сенцова ніхто не збирається звільняти, якщо він помре, то нехай вмирає для науки іншим ув'язненим, які хочуть таким самим способом «зіскочити» з колонії або з тюрми, в якій вони сидять. Приблизно так було донесено до дипломатів, скажімо так, іноземної держави.

– Що можна зараз зробити, щоб Олег не помер?

– Те, що можна зараз зробити, знаходиться в руках в адміністрації президента, в президента Росії. Тому що українська сторона вже запропонувала низку умов, за якими можна було б обміняти багатьох політв'язнів, в тому числі й Олега Сенцова.

Читайте також: Денісова: готова обговорити будь-які умови обміну Сенцова, щоб його врятувати

Російська сторона не діє! Всім начхати. Відповідно, поки не діє російська сторона і не розглядає питання про будь-які переговори, всі механізми правові,суспільні для них не існують взагалі. Хтось написав: «Що, багато людей не можуть звільнити одну людину або вплинути на ситуацію ?!» А я б переформулював так: «Одна людина не хоче зробити все, що могла би зробити, заради політв'язнів, заради самого Олега Сенцова».

Читайте також: «Голодування Сенцова – війна з Путіним один на один» – політолог

Сестра українського режисера Наталія Каплан цитує лист, отриманий від брата, в якому той повідомляє, що «кінець близький». Каплан написала, що взагалі не уявляє, «що ще можна зробити і як його витягти» і що «все катастрофічно погано».

14 травня український режисер Олег Сенцов оголосив безстрокове голодування. Він вимагає звільнення усіх українських політв'язнів, утримуваних Росією. Власного звільнення Сенцов не вимагає. До акції #SaveOlegSentsov відтоді долучилися активісти, діячі культури, письменники та актори не лише в Україні, а й у всьому світі, зокрема і в Росії.

Отар Іоселіані, грузинсько-французький кінорежисер:

Лія Ахеджакова, народна артистка Росії:

Олександр Філіппенко, російський актор:

Андрій Звягінцев, російський кінорежисер:

Ігор Ясулович, російський актор:

Про ставлення російської влади і керівництва Федеральної служби виконання покарань Росії до ув'язненого українського режисера свідчить і відмова у відвідуванні Сенцова єпископом Григорієм. Єпископ Апостольської православної церкви (АПЦ) Росії Григорій Міхнов-Вайтенко 8 серпня спробував вдруге потрапити у ВК-8. Цю спробу описує в Facebook російська журналістка і фотограф Вікторія Івлєва:

«Рівно тиждень тому єпископ намагався потрапити у ВК-8 в Лабитнангі, щоб провідати Сенцова, так начальство ФСВП вирішило, що цей візит недоцільний. Ага. Саме так – недоцільний. Потім ФСВП оприлюднив з цього приводу заяву, правда, в ній про недоцільність нічого не говорилося, а говорилося, що у єпископа не було документу, що дозволяє опікуватися саме Уральським федеральним округом. Через пару днів з'явилася ще одна інформація на сайті місцевого ФСВП про те, як без жодних запрошень до Сенцова в медчастину зайшов місцевий священик, отець Богдан, запитав, чи не хоче Олег сповідатися і чи не треба йому чогось, Олег відповів відмовою, і ієрей пішов. ..

Папери єпископ Григорій виправив, і вчора після повідомлення Дмитра Дінзе, адвоката Олега, про те, що самопочуття Сенцова дуже погіршилося, єпископ терміново зібрався в дорогу. А до цього голова ради з прав людини при президентові Росії М.О.Федотов надіслав лист директору ФСВП генерал-полковнику Г.О.Корнієнку з проханням роз'яснити, як все ж таки, з огляду на те, що Конституція дарує нам усім свободу совісті, може єпископ потрапити до засудженого.

І директор ФСВП докладно роз'яснив все на двох сторінках, і виходить, що потрібні загалом дві речі: направлення на відвідування колонії від релігійної організації і прохання засудженого громадянина. І пише директор ФСВП голові РПЛ, що якщо ці умови будуть дотримані, то «питання може бути вирішене позитивно».

І ось єпископ Григорій прилітає в Салехард, сідає на пором до Лабитнангі через велику російську річку Об і приходить в колонію ВК-8 до начальника. Начальник колонії дивиться всі документи, свідоцтво про реєстрацію релігійної організації, указ митрополита..., киває головою і каже:

– А у нас немає прохання від засудженого Сенцова про зустріч з вами!

– Я розумію, – відповідає єпископ Григорій, – я так швидко зібрався і роз'яснення від директора ФСВП отримав тільки сьомого числа вдень, тобто за кілька годин до поїздки, тому, будь ласка, повідомте Сенцову, що я тут.

– Ні, – відповідає начальник колонії, – я не можу цього зробити (заздалегідь скажу, я обшукала, але ніде, зовсім ніде ні в одному документі РФ не написано, що так не можна, більше того, коли до Олега приїжджав його друг Askold Kurov, це було саме так – пішли, запитали, отримали згоду).

– Чому ж ви не можете так зробити? Це ж сто метрів пройти чи трохи більше, – запитує єпископ Григорій.

– А тому, – відповідає начальник колонії, – що це буде розцінено як тиск на засудженого.

Зовсім забувши, що буквально щойно приходив взагалі без будь-якого дозволу цього самого засудженого місцевий священик о.Богдан.

Ну що ж! Вийшов єпископ Григорій з воріт колонії номер вісім, почав дзвонити на чергову лінію ФСВП Росії, телефон якої ми знайшли на сайті ФСВП. Там пообіцяли розібратися, дуже здивувавшись, однак, такій відповіді про тиск, і передзвонити.

А ми з єпископом вирішили, що треба, звичайно, Олегу терміново лист надіслати через службу ФСВП-лист. Зайшов єпископ на сайт ФСВП-лист, все як належить заповнив – і ось відповідь: «Обробка листів тимчасово припинена». Тут згадав єпископ, що і адвокат Дінзе говорив йому, що листи не доставляють, затримка вже ледь не два тижні, навіть від мами своєї листи Олег не отримує, тому що цензор – у відпустці.

Гаразд. Єпископ зателефонував і до місцевого ФСВП, забувши про недоцільність візиту до Сенцова. Заступник начальника йому і каже:

– Ви, – каже, – єпископе, відправте Сенцову телеграму.

– Так а як можу відправити телеграму, якщо немає цензора, її таки не доставлять адресату? – лагідно запитує єпископ.

– Доставлять, доставлять, ви не думайте, – сказав заступник начальника.

Ну що – єпископ Григорій відправляє ось таку телеграму:
«Дорогий Олегу! Вчора я говорив з Дмитром і відразу знову зібрався в дорогу до Вас в колонію. Прилетів вночі і зараз перебуваю в Лабитнангі, чекаючи на зустріч з Вами. Будь ласка, повідомте про це керівництву колонії. Великий привіт Вам від Юрія Олексійовича Дмитрієва, якого я відвідував днями. Він, як і Ви, не здається. До швидкої зустрічі. Єпископ об'єднання православних громад апостольської традиції Григорій Міхнов-Вайтенко».

Телеграма пішла з позначкою «терміново». Єпископ оселився в хостелі в Лабитнангі. Чекає. А ось скільки доведеться чекати – ніхто не знає».

В ув'язненні Олег Сенцов перебуває вже чотири роки. На початку травня 2014-го його разом з іншими активістами затримали представники російських спецслужб в анексованому Криму. У серпні 2015 року українського режисера засудили в Росії до 20 років колонії суворого режиму за звинуваченням у плануванні терактів в анексованому Криму. Він провину не визнав. Адвокати та правозахисники називають справу сфабрикованою і стверджують, що свідчень проти Сенцова співробітники ФСБ Росії домоглися тортурами. Правозахисний центр «Меморіал» вніс Олега Сенцова в список політв'язнів.

Після оголошення вироку в суді Сенцов і Кольченко заспівали Гімн України
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00

Оригінал – на сайті Російської редакції Радіо Свобода

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG