Доступність посилання

ТОП новини

Експерт Андерс Ослунд: За суперечкою навколо газу стоїть питання «РосУкрЕнерго»


Марія Щур Прага, 8 лютого 2008 (RadioSvoboda.Ua) – За новою суперечкою між Києвом і Москвою стоїть бажання деяких сил у Кремлі зберегти посередницьку компанію «РосУкрЕнрго», вважає впливовий експерт Андерс Ослунд. Раніше Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко заявила про необхідність усунути тіньові схеми в постачанні російського газу та перейти на прозорі двосторонні угоди. Нова суперечка навколо газу виникла напередодні візиту до Москви президента Віктора Ющенка, який виступає проти перегляду домовленостей з Росією.


Наше перше запитання до експерта Інституту Петерсона, що у Вашингтоні, Андерса Ослунда було таким: Як на нову незгоду між Києвом і Москвою дивляться на Заході?

А. О.: У Москві є різні сили, які намагаються зберегти «РосУкрЕнрего». Але мені здається, що вони програють у цій боротьбі. Ми говоримо про надзвичайно великі гроші, які ці люди втрачають. На мою думку, тут ідеться про гроші більше, ніж про політику.

Р. С.: Що, на Вашу думку, буде з «РосУкрЕнерго»?

А. О.: «РосУкрЕнерго» має відійти. Просто тому, що ні в Україні, ні в Москві вже нема людей, які хочуть, щоб ця компанія залишилася. У Москві з «РосУкрЕнерго» пов’язували Ігоря Сєчіна, якого вважають наближеним до Володимира Путіна. Правою рукою Сєчіна був Семен Могилевич, якого нещодавно заарештували. А в Україні головним прихильником «РосУкрЕнерго» був Юрій Бойко. А за ним був Прем’єр-міністр Віктор Янукович. Обидва вони тепер позбавлені влади. «РосУкрЕнерго» створили з метою перекачування українських та російських державних грошей у кишені приватних осіб. За це Україна отримувала дешевший, ніж інші країни, газ.

Р. С.: Яку роль у цьому процесі відіграє обранець Кремля на посаду майбутнього президента Росії Дмітрій Медведєв?

А. О.: Дмітрій Мєдведєв публічно заявив, що він хоче позбутися «РосУкрЕнерго». Тому, мені здається, що в цій боротьбі Україна може перемогти. Але тоді постане питання, як оплатити борг. Ми говоримо про те, хто буде відповідальний за кілька мільярдів доларів.

Р. С.: Україна щойно стала членом Світової організації торгівлі. Які механізми цієї організації вона зможе використати у питаннях торгівлі енергоносіями з Росією?

А. О.: Європейський Союз уже почав велику кампанію навколо російського мита на енергоносії. Україна може приєднатися до вимог Європейського Союзу і зробити це питання ще більш важливим.

Р. С.: Україна нещодавно зробила важливий крок у напрямку до НАТО. Чи Москва не відповідає газовою суперечкою на цей крок Києва?

А. О.: Ні, ні. Газ – це окреме питання. Можна сказати, що найбільш важливим інструментом зовнішньої політики Росії є «Газпром». Інтереси «Газпрому» для Кремля важливіші, ніж національні інтереси. Просто кажучи, інтереси «Газпрому» керують закордонною політикою Росії.

Матеріали до теми:

• Звідки газ? І звідки борг? • Борг, про який заявляє «Ґазпром», пов’язаний з тим, що з 1 січня «Нафтогаз» не уклав договори із компанією посередницею «УкрГазЕнерго» • «Ґазпром»: Поставки російського газу в Україну можуть бути припинені від понеділка • «РосУкрЕнерго»: початок кінця? • «Нафтогаз» взявся за реорганізацію українського газового ринку
XS
SM
MD
LG