Доступність посилання

ТОП новини

Чи з’явилася загроза для існування НАТО?


Василь Зілгалов Прага, 11 лютого 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Учора на щорічній конференції з політики безпеки у Мюнхені американський міністр оборони Роберт Ґейтс знову повторив слова про ризик перетворення НАТО у «двоярусний альянс, в якому одні країни воюють, а інші – ні», говорячи про нинішню ситуацію в Афганістані. Американський представник також попередив, що це може призвести до руйнації Альянсу. Чи пов’язані такі заяви лише з операціями НАТО в Афганістані, чи може вони стосуються більш глобальної проблеми – майбутнього Північноатлантичного блоку?


Застереження щодо проблем в НАТО прозвучали, як серйозні попередження з боку американських та інших західних чільників упродовж минулого тижня, коли Державний секретар США Кондоліза Райс і міністр закордонних справ Великої Британії Девід Мілібенд провели переговори у Лондоні і несподівано прибули до Афганістану. Перед цим глава Пентагону сказав американським конгресменам про небезпеку перетворення Альянсу «у двоярусну організацію».

Це ж Роберт Ґейтс повторив і в Мюнхені в неділі. Він також звернувся до європейців: «Зараз я хочу приєднатися до багатьох європейських лідерів і звернутися прямо до людей у Європі. Загроза з боку ісламських екстремістів реальна. І вона сама собою не зникне».

Ґейтс фактично повторив у Мюнхені слова Держсекретаря США, що слід саме в Афганістані знищити екстремістів у їхньому зародку, і це головне завдання НАТО. У Мюнхені йшлося про намагання ісламських екстремістів заволодіти ядерною зброєю і прямі загрози з їхнього боку Пакистану, який уже має ядерний потенціал.

Одні воюють із екстремістами, а інші намагаються уникнути цього?

Проблемою НАТО в Афганістані є те, що не всі країни Альянсу, зокрема Німеччина, хочуть нарощувати свої військові сили саме на півдні, в афганських провінціях Кандагар та Гільменд, де активізувалися сили «Талібану». Цього й стосується попередження міністра оброни США про можливу «двоярусність» блоку, де одні воюють із екстремістами, а інші намагаються уникнути цього.

Хоча міністр оборони Німеччини Франц Йозеф Юнґ запевнив: «Я думаю, що у нас є солідарна відповідальність, саме на цьому я хочу наголосити. І в межах наших колективних регіональних зобов’язань є правильним, на мою думку, що НАТО діє як співтовариство, яке здійснює стратегію безпеки в умовах великої операції в Афганістані. У даному випадку ми заповнюємо один із проміжків безпеки в повітрі нашими літаками «Торнадо».

Німецька влада вже тривалий час перебуває під певним тиском з боку громадської думки, коли понад 70 відсотків німців виступають проти операцій бундесверу в Афганістані.

Тема солідарності НАТО розглядалася наприкінці минулого тижня і на саміті міністрів оборони Альянсу у Вільнюсі. Там ішлося і про інші розходження в блоці – щодо американської системи ПРО у Європі, щодо Росії і Договору про обмеження збройних сил у Європі, — а також про загрозу самому існуванню блоку.
XS
SM
MD
LG