Доступність посилання

ТОП новини

До Росії з візитом: зустріч друга. Перемови Віктора Ющенка з Володимиром Путіним


Марічка Набока, Надія Шерстюк Два дні Президент України Віктор Ющенко перебуватиме з робочим візитом у Російській Федерації. І хоча, як зазначають у Секретаріаті глави держави, ключовим питанням стане підписання Плану співробітництва України з Росією, цей візит, на думку оглядачів, матиме виразний "газовий" присмак. Чого очікують від цієї поїздки українська і російська сторони? Якими можуть бути результати другого засідання міждержавної комісії?

ГЛАС НАРОДУ:
Хто, на вашу думку, краще розуміється на перемовах з Росією? Хто результативніше зможе вести переговори?
Олексій Миколайович, пенсіонер:
- Повинна вести переговори Юлія Володимирівна. Або її команда, помічники з газових питань.
Світлана Антонівна, головний бухгалтер:
- Тимошенко. Аналізуючи роботу Ющенка за певний період, мені здається, що краще Тимошенко зможе вирішити питання з Росією.
Олексій, лікар:
- Я довіряю Юлії Тимошенко. Я думаю, що Юлія Тимошенко краще за всіх вирішить усі питання. Вона розумна жінка.
Валентин, приватний підприємець:
- Вважаю, що в цій ситуації все має вирішити час, а не окремі особистості.
Євгенія Володимирівна, заступник технічного директора:
- Якщо врахувати, що я з Донецька, з Єнакієво, то, звичайно, вважаю, що Янукович найкраще може провести переговори з Росією. У нас усі так вважають.
Зустріч на найвищому рівні

Засідання міждержавної комісії Ющенко-Путін, Москва, 12 лютого 2008 р.
(official site)
Більше трьох годин тривала зустріч Віктора Ющенка з його російським колегою Володимиром Путіним. Востаннє український Президент відвідав Росію у червні 2007-го року. Після того візит Віктора Ющенка до Москви двічі відкладався з різних причин.

Їм є що обговорити, наголосили перед зустріччю Віктор Ющенко та Володимир Путін. Є питання, які потребують особливої уваги, наголосив російський президент.

«Недивлячись на внутрішні процеси в Україні, товарообіг у нас росте, нічого не заважає його зростанню».

Президент Ющенко в свою чергу зазначив:

«Ми виходимо з того, що Росія була, є і буде нашим стратегічним партнером, і в контексті цих цінностей ми й будемо продовжувати нашу співпрацю».

Як вважає кореспондент Радіо Свобода у Москві Віталій Портников, візит глави української держави планувався за іншим сценарієм. На його тональність вплинули складні переговори між головою правління «Газпрому» Олексієм Міллером та керівником «Нафтогазу» Олегом Дубиною з приводу українсько-російської енергетичної кризи.

«Навіть якщо президенти Ющенко та Путін не будуть говорити про газ, енергетична криза стане не дуже приємним тлом російсько-українських переговорів. І російські спостерігачі очікують від українського Президента вирішення саме цієї проблеми. Бажають перевірити, як Віктор Ющенко здатний тримати удар російського енергетичного монополіста. Від візиту Президента Ющенка очікують саме усвідомлення того, наскільки він здатний до виконання російських вимог. Росія буде вирішувати, хто є її головним співрозмовником у Києві – Президент чи Прем’єр-міністр».

«Треба частіше зустрічатися»

Засідання міждержавної комісії Ющенко-Путін відбувається вдруге. Перше спільне засідання Українсько-Російської міждержавної комісії відбулося у грудні 2006-го року під час робочого візиту до України Володимира Путіна. Такі великі інтервали між засіданнями комітету голів держав роблять його діяльність украй неефективною, каже український політолог Віктор Небоженко. По суті, державним мужам доводиться починати все майже з нуля, зазначив він.

«Ющенко поїхав до Москви з місією пожежника. Він намагається загасити українсько-російський газовий конфлікт. Думаю, що відновлення роботи комітету двох голів держав і врегулювання газового конфлікту і були цілями візиту».

«Треба частіше зустрічатися» — цей вислів президенти обох держав мають взяти собі за правило, вважає політолог Володимир Фесенко. Адже обидві держави мають низку складних питань: енергетична криза, базування Чорноморського флоту, питання кордонів тощо. І вони мають вирішуватися через прямі контакти президентів.

«Офіційних прямих перемов між президентами України й Росії не було вже більше року. Раніше протягом року вони зустрічалися десь разів 10 на рік. Те, що відбувається цей візит наприкінці повноважень Президента Путіна, це трошки знижує, можливо, значення цього візиту з дипломатичної точки зору, але потрібно все-таки відновити цей прямий контакт. Тим більше, що відбудеться зустріч Ющенка із наступником Путіна».

Чи об’єднають зусилля Віктор Ющенко та Юлія Тимошенко?

Розв’язання "газової" проблеми, на тлі якої відбувається нинішній візит до Росії, — це тест для Віктора Ющенка на політичну міцність, в свою чергу наголошує російський політолог Сергій Марков.

«Ющенко має показати, чи є в нього влада, чи немає. Загалом це питання не стільки в газі, скільки в тому, кому належить реальна влада в Україні – Президенту Ющенку чи Юлії Тимошенко».

Візит не скасований, і це вже позитивний результат, переконаний політолог Михайло Погребинський. Навіть, якщо в кінцевому підсумку не буде домовленостей, то сама зустріч президентів, сама розмова краще, ніж прихована неприязнь, каже пан Погребинський. Інша річ, що серед українських політиків немає згоди у способах вирішення проблем, наприклад, схеми поставок енергоносіїв.

«Позиція Ющенка явно більш прийнятна для «Газпрому», ніж позиція Тимошенко»
(official site)
«Ющенко, який поїхав у Москву і не представляє консолідованої позиції навіть частини політичної еліти помаранчевої, це незручно для України. Україна тут виступає як слабкий партнер, оскільки не консолідована. Це, навпаки, зручно для «Газпрому». До речі, позиція Ющенка явно більш прийнятна для «Газпрому», ніж позиція Тимошенко. Для України це погано. Зустріч ця надзвичайно корисна. А головне — це віч-на-віч говорити».

Результатами переговорів сьогодні стали домовленості щодо найшвидшого початку погашення заборгованості України за газ. За спожитий у листопаді та грудні газ платитимуть по ціні 130 доларів за тисячу кубометрів. Постачання на 2008 рік оплачуватиметься за новою ціною — 179,5 долара за тисячу кубометрів. Болюче питання про посередника поки що вирішилося на користь «РосУкрЕнерго».

За Віктором Ющенком до Москви збирається Юлія Тимошенко. Її візит заплановано на 21 лютого. Чи вдасться українській стороні виробити спільну стратегію у відстоюванні власних національних інтересів?

Аудіозапис програми. Перша частина:

Аудіозапис програми. Друга частина:
XS
SM
MD
LG